AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Naturalnie-niebanalnie. Nowe warsztaty w Skansenie

Rozrywka

Jak samemu uszyć torbę? Co trzeba wiedzieć, by zrobić sobie las w słoiku? Jak wyhaftować biżuterię? Uczestnicy nowego cyklu warsztatów w naszym muzeum nie tylko uzyskają na te pytania odpowiedzi, ale będą też mogli – pod fachowym okiem prowadzących – sami wykonać unikatowe przedmioty. Warsztaty będą się odbywać co miesiąc w chorzowskim skansenie. Pierwsze spotkanie – już w lutym.

REKLAMA

Warsztaty to działanie, które ma zwrócić uwagę na coraz bardziej dzisiaj palące kwestie związane z ekologią. – Poprzez atrakcyjną formę i zaangażowanie uczestników chcemy pokazywać, jak ważne jest dzisiaj myślenie o środowisku i przedmiotach, które wykorzystujemy w codziennym życiu – mówi Joanna Skorupska-Badura, kierowniczka Działu Edukacji i Popularyzacji MGPE.

Nazwa warsztatów – „Naturalnie-niebanalnie” – dobrze oddaje ich zasadniczą ideę: chodzi o to, by – wykorzystując naturalne materiały – tworzyć wyjątkowe przedmioty. Lniana torba staje się autorska, gdy sami ją uszyjemy i ozdobimy, z mydła korzystamy wszyscy, ale jeśli zrobimy je sami, staje się ono rękodziełem. Chorzowski skansen, w którym tradycja przeplata się z nowoczesnością a drewniana architektura prezentowana jest w otoczeniu przyrody, jest doskonałym miejscem dla tego typu działań. – Można powiedzieć, że naturalne materiały i ekologiczne myślenie wpisane jest w naturę tej instytucji – dodaje Skorupska-Badura.

Pierwsze warsztaty – zatytułowane „Pleciony dywanik” – odbędą się już 22 lutego. Ich uczestnicy wykorzystają stare, znoszone i nienadające się już do użytku koszulki do zrobienia kolorowego, w pełni ekologicznego dywanu. Warsztaty wpisują się zatem w styl życia zero waste, którego celem jest wytwarzanie jak najmniejszej liczby odpadów i troska o środowisko naturalne.

Najbliższe warsztaty:

„Pleciony dywanik” – warsztaty zero waste. 22.02.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25. Cena: 79 zł/os.

Zobacz jak niemodne, stare, znoszone koszulki zmieniają się w Twoich rękach w barwny ekologiczny dywan. Jeżeli potrafisz zapleść warkocz i nawlec igłę to poradzisz sobie bez problemu. A satysfakcja z własnoręcznie zrobionego dzieła – bezcenna.

Prowadząca Ola Bober – rękodzielnik, miłośniczka splotu artystycznego, niemal nieodłącznym elementem jej dłoni jest szydełko za pomocą, którego tworzy cuda z wszelkiej dostępnej materii. Znawczyni rozmaitych technik naprawy tkanin – od haftu po mereżkę.

„Mechehehe”. 21.03.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25.

Cena: 189 zł/os.

Warsztaty wykonywania obrazów z mchu. Obraz z mchu to doskonały pomysł na prezent lub dekorację własnego wnętrza dla osób, które lubią otaczać się naturą. Ożywiają wnętrza, nadają charakteru i stanową oryginalną ozdobę. Idealnie wkomponowują się w każde pomieszczenie – mieszkania, biura, gabinety czy nawet łazienki.

Prowadząca: Gosia Przysiewkowska – z zawodu architekt krajobrazu, florysta, nauczyciel. Przyszła hortiterapeutka, nie wyobraża sobie życia bez dobrej herbaty oraz książek. Prywatnie żona i mama 4-letniej Oli. Motto zawodowe „Niech zieleń będzie z Wami”.

„Uszyj sobie torbę”. 25.04.2020 r., godzina 11.00, sala wystawowa w budynku administracyjnym Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25.

Cena: 119 zł/os.

„Uszyj sobie torbę” to warsztaty, podczas których własnoręcznie stworzysz lnianą shopperkę. Z przygotowanych wcześniej paneli materiału samodzielnie na maszynie zszyjesz torbę, a następnie udekorujesz ją poprzez stworzenie na niej odbitki z matryc linorytu (wcześniej przygotowanych przez prowadzącą). Warsztaty są skierowane do wszystkich niezależnie od stopnia umiejętności szycia.

Prowadząca: Ola Kucias – plastyk, miłośniczka ekologii i slow life. Promuje terapeutyczne działanie sztuki i tworzenia. Tworzy akwarele, obrazy olejne i szyje. Od dwóch lat prowadzi warsztaty z zakresu malarstwa, grafiki i szycia. Jej działania można obserwować na Facebook’u i Instagramie jako AleksandraPierwsza.

Zapisy: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”,

Dział Edukacji i Popularyzacji

Tel. +48 32 241 07 18 wew. 204

Źródło: Informacja prasowa

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w ChorzowieSkansenwarsztatydziecizajęcia techniczne

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Kwiecień 2020
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Ady, Celestyny, Ireneusza