AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Pamiątkowy kamień uratowany

Miasto

Trwa rewitalizacja zabytkowego gmachu przy ul. Dąbrowskiego 7. Niestety firma wykonująca remont nie uniknęła wpadek, a jeden z zatrudnionych przez nią pracowników uszkodził pamiątkowy kamień węgielny, wmurowany tuż przy wejściu do budynku. Na szczęście uszkodzenia nie okazały się na tyle poważne, by nie można było go odratować.

Galeria zdjęć


Budynek przy ul. Dąbrowskiego 7 powstał w 1895 roku. Początkowo mieścił się w nim kompleks sportowy, w którym działało Męskie Towarzystwo Gimnastyczne Männer Turn Verein, wyposażone w sale ćwiczeń, m.in. dla lekkoatletów i piłkarzy. Funkcjonowały w nim także stowarzyszenia promocji aktywności fizycznej i sportu. Zabytkowy gmach w stylu neogotyckim po odpowiednich przeróbkach stał się następnie siedzibą Miejskiego Domu Kultury. Wiele lat później, w związku z powstaniem Chorzowskiego Centrum Kultury, MDK zamknięto, a znalezienie nowego przeznaczenia dla budynku, okazało się trudnym zadaniem.

W 2015 roku obiekt został przekazany do dyspozycji Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Aktualnie trwa rewitalizacja budynku, która ma przywrócić mu dawny blask. Niestety w trakcie przeprowadzania prac uszkodzono kamień węgielny, który ukazał się po oczyszczeniu elewacji. Kiedy budynek powstawał, na kamieniu wyryto napis MTVK, czyli Manner Turn Verein Konigshutte (Męski Klub Gimnastyczny w Królewskiej Hucie). Zamiast zostawić pamiątkowy kamień, by cieszył oko przechodniów, pracownik firmy odpowiedzialnej za remont... naciął go szlifierką, by upodobnić go do cegły, a następnie zamalował farbą.

Na reakcję miejskiego konserwatora zabytków nie trzeba było długo czekać. Na szczęście okazało się, że na uratowanie kamienia węgielnego, nie jest jeszcze za późno, o czym za pośrednictwem Facebooka poinformował Henryk Mercik. - Pamiątkowy kamień węgielny dawnej siedziby Männer Turn Verein Königshutte znów będzie czytelnym znakiem historii dawnej Królewskiej Huty, miasta i pokoleń budujących to miasto ludzi. Być może drobiazg, ale z pewnością wart naszej troski - czytamy w poście miejskiego konserwatora zabytków.

Warta ponad 4 mln zł inwestycja dobiega już końca. Wkrótce do budynku ponownie wprowadzi się Centrum Integracji Międzypokoleniowej, wraz z Chorzowską Akademią Seniora i Klubem Malucha. Oznacza to, że już niebawem, obiekt ponownie będzie tętnić życiem.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Centrum Integracji MiędzypokoleniowejChorzówul. Dąbrowskiego 7rewitalizacjazabytekkamień węgielnyuszkodzenie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

23
Niedziela
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Damiana, Romana, Romany