AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Ofiary obozu zostaną upamiętnione

Miasto

W maju odsłonięcie pomnika, ale wcześniej uroczystość ekumeniczna i złożenie pod fundamentem pomnika kapsuły z ziemią pochodzącą z terenu innych byłych obozów śmierci. W taki sposób Chorzów upamiętni ofiary byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. W tym te z podobozu w Chorzowie Batorym.

Już 27 stycznia o godzinie 11:00 przy ul. Jubileuszowej, na terenie gdzie kiedyś znajdował się podobóz Bismarckhuette - filia KL Auschwitz, zostanie złożona kapsuła z ziemią udostępnioną z terenów byłych obozów w Grossrosen, Dachau Mathausen i Ravensbrueck. Uroczystości towarzyszyć będzie złożenie kwiatów i modlitwa ekumeniczna. W taki sposób chorzowianie oddają hołd wszystkim ofiarom obozów,  dokładnie w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

W tym samym miejscu 25 maja odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający ofiary, które zginęły w obozach zagłady. Monument nawiązujący kształtem do uwięzionej za drutem ręki stanie w miejscu, w którym w czasie wojny działał podobóz Auschwitz. W kilku barakach więziono tutaj kilkaset osób. Głównie pochodzenia żydowskiego z terenów Austrii, Niemiec, Francji, Czechosłowacji i Polski.  Przymusowo pracowali w Hucie Batory, która wtedy nazywała się „Bismarckhuette”.

To historia, o której wciąż mało się mówi, stąd inicjatywa Grzegorza Rosengartena. Dzięki współpracy z Miastem Chorzów i Instytutem Pamięci Narodowej pomnik od maja będzie przypominał tamte tragiczne wydarzenia.

 

Źródło: UM Chorzów

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ul. JubileuszowaBismarckhuette - filia KL AuschwitzChorzów Batoryuroczystości75. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Środa
Luty 2020
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława