AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Zasady udostępniania dokumentacji szkolnej rodzicom

Inne

Czy szkoła na żądanie na piśmie rodziców, którzy w czasie zebrania dokonali wglądu do prywatnych notatek nauczyciela leżących na biurku? Czy nauczyciel musi udostępnić rodzicom te notatki, prywatne zapiski, spostrzeżenia?

REKLAMA

Odpowiedź:

Szkoła nie ma obowiązku udostępniania takich notatek.

Uzasadnienie:

Rodzaje szkolnej dokumentacji określa Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Wymienia ono przykładowo dzienniki, arkusze ocen itd. w których jest uwidoczniony przebieg nauczania ucznia oraz poczynione przez niego postępy w nauce. Nie ulega zatem wątpliwości, że do tych dokumentów rodzice mają prawo wglądu, oczywiście w zakresie dotyczącym ich dziecka. 

W przypadku dzieci objętych pomocą psychologiczno – pedagogiczną rodzaje dokumentacji powstającej w związku z udzieloną pomocą określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Przykładowo zgodnie z § 20 ust. 9 tego aktu Nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych i specjaliści udzielający pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniowi oceniają efektywność udzielonej pomocy i formułują wnioski dotyczące dalszych działań mających na celu poprawę funkcjonowania ucznia. Wnioski te mogą mieć postać pisemną. 

Każda taka dokumentacja, której wytworzenie wynika z przepisów prawa powszechnie obowiązującego powinna zostać udostępniona na wniosek rodzica. Zauważyć jednak należy, że w przypadku opisanym w pytaniu jest mowa o prywatnych notatkach nauczyciela, nie wiadomo w jakim stopniu związanych z realizowanym procesem dydaktycznym w szkole. Notatki takie nie muszą zawierać żadnej istotnej dla rodziców informacji, nie muszą być związane z procesem nauczania, czy też realizowaną pomocą psychologiczną, tym bardziej, że z pytania nie wynika, że uczeń jest nią objęty. Nawet jeżeli będą one skutkować wydaniem opinii czy innego dokumentu wynikającego z obowiązujących regulacji, to obecnie zapewne mają postać roboczą, nieostateczną, a co za tym idzie nie powinny być w tej formie udostępnione rodzicom choćby z tej przyczyny, że wnioski z nich wynikające mogą nie być oparte w faktach. Można je zatem w chwili obecnej potraktować jako nie tworzące szkolnej dokumentacji, a co za tym idzie nie podlegające udostępnieniu. 

Zapamiętaj!

Szkolna dokumentacja zawierająca dane ucznia podlega udostępnieniu rodzicom w zakresie dotyczącym tego ucznia.

 

Podstawa prawna

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2017 r., poz. 1646 ze zm.);
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2017 r., poz. 1591 ze zm.)

 

Michał Łyszczarz
Ekspert prawa oświatowego i samorządu terytorialnego.
Współautor komentarzy do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego
Ekspert portalu oświatowego
https://www.portaloswiatowy.pl/

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


szkołaminister edukacji narodowej

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Wtorek
Listopad 2020
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
262728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123456
imieniny:
Emmy, Flory, Romana

Werwa Sport