REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Tężnia będzie gotowa do końca miesiąca?

Miasto

Tężnia solankowa miała stanąć na Placu Hutników najpóźniej do końca września. Inwestycja opóźniła się o kilka miesięcy, ale jak mogą zobaczyć mieszkańcy przechodzący w rejonie Placu Hutników, kilka tygodni temu w końcu ruszyły prace nad jej ukończeniem.

Tężnia to pomysł mieszkańców. Dwa lata temu urząd miasta zapytał ich na fanpage’u: Jak zagospodarować Plac Hutników? Koncepcja odwołująca się do uzdrowiskowych tradycji Chorzowa spodobała się większości internautów, a miasto podjęło kroki, by ją zrealizować. Rewitalizacja terenu wokół pomnika hrabiego Redena znajduje się już w zaawansowanym stadium, ale drewniana konstrukcja, która miała w tam powstać, zaczęła się tam pojawiać dopiero kilka tygodni temu.

Zgodnie z warunkami podpisanej umowy, prace na Placu Hutników miały się zakończyć najpóźniej 30 września. Po przekroczeniu tego terminu urząd miasta rozpoczął naliczanie kary, za przekroczenie tego terminu. Kiedy mieszkańcy będą mogli podziwiać tężnie? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urząd miasta, na zakończenie inwestycji, wykonawca ma czas do końca stycznia.

Po zakończeniu inwestycji Plac Hutników stanie się przestrzenią rekreacyjną, ze ścieżkami rowerowymi i spacerowymi, ławkami i stojakami na rowery. Wieczorem odpowiedni klimat zapewni dekoracyjne oświetlenie. Projekt zakłada jak najmniejszą ingerencję w istniejącą w tym miejscu zieleń, a także nasadzenia nowych roślin i trawników.

Za pomnikiem hrabiego Redena powstanie drewniana konstrukcja - czyli tężnia, której wnętrze wypełnią wiązki gałązek tarniny. Powstały wokół niej aerozol będzie bogaty w cenne mikroelementy m.in. jod, potas, sód. Oddychanie takim powietrzem ma działanie lecznicze i profilaktyczne. Oczyszcza płuca i wzmacnia odporność na infekcje.

Koszt inwestycji przekroczy 5 mln zł. W tej kwocie przewidziano także utrzymanie tężni przez najbliższe 3 lata.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


tężnia solankowamodernizacjaPlac Hutnikówpomnik hrabiego RedenaChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Sobota
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda