REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

W mieście ruszył ITS

Miasto

Priorytetowe przejazdy autobusów i aktualne informacje drogowe na elektronicznych tablicach – to tylko część zalet Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem, który wraz z początkiem grudnia, został wprowadzony w naszym mieście. Dzięki niemu poruszanie się po Chorzowie ma się odbywać sprawniej, niż miało to miejsce dotychczas.

REKLAMA

Priorytetem w nowym systemie będzie szybki transport zbiorowy. W ramach ITS (Inteligentny System Zarządzania Ruchem) wszystkie sygnalizacje świetlne, również te przeznaczone dla pieszych, zostały wyposażone w nowoczesne sterowniki, umożliwiające regulację ruchu drogowego w czasie rzeczywistym. Wprowadzono także monitoring na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetną, dzięki czemu możliwy jest bieżący nadzór nad sytuacją drogową. Zapis monitoringu ma być skutecznym i użytecznym narzędziem m.in. w przypadku wykroczeń i kolizji.

W wyznaczonych punktach zainstalowane zostały kamery o wysokiej rozdzielczości rejestrujące i analizujące szczegółowo ruch pojazdów. Umożliwi to prowadzenie bieżącego pomiaru natężenia ruchu oraz określenia udziału ruchu tranzytowego. Regulacja systemu ma potrwać blisko dwa miesiące. Ponadto w mieście stanęło 8 tablic zmiennej treści (VMS) umożliwiających podawanie na bieżąco komunikatów i informacji o sytuacji drogowej w mieście. Na drogach pojawiły się tablice radarowe mierzące, rejestrujące i wyświetlające dane dot. prędkość przejeżdżających w danym miejscu pojazdów.

System ma działać w taki sposób, by pojazdy komunikacji miejskiej, zwłaszcza te, które mają opóźnienie, były uprzywilejowane, a ich czas oczekiwania na zielone światło był jak najkrótszy. Budowa ITS kosztowała 16 mln zł, z czego blisko 85 proc. pokryły środki unijne.

 

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ITSInteligentny System Zarządzania RuchemChorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła