REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Wpadka motorniczej podczas działań "Bezpieczne Skrzyżowanie"

Na Sygnale

Nadmierna prędkość, pośpiech, brak uwagi, czy nieustąpienie pierwszeństwa to najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych, do jakich dochodzi w obrębie skrzyżowań z winy kierowców. Niestety, nie każdy pamięta, że zbliżając się do skrzyżowania czy też przejścia dla pieszych, należy zwiększyć swoją czujność i zmniejszyć prędkość pojazdu. Podczas akcji mundurowi wykorzystywali specjalistyczny samochód wyposażony w zestaw nowoczesnych kamer.

REKLAMA

Nieustąpienie pierwszeństwa, zbyt duża prędkość, cwaniactwo, czy po prostu brak rozsądku – to główne przyczyny wypadków. Dlatego policjanci apelują o szczególną ostrożność do kierowców, którzy zbliżają się do skrzyżowań oraz przejść dla pieszych. Wystarczy zwolnić, obserwować, co dzieje się na jezdni, a do żadnej drogowej tragedii nie dojdzie.

W czasie ostatnich działań mundurowi szczególną uwagę zwracali na to, czy kierujący zwalniają przed przejściami dla pieszych i czy nie przejeżdżają przez nie na czerwonym świetle. Obserwowali też pieszych. Czy przechodzą przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, czy nie wbiegają na jezdnię lub nie wchodzą na przejście na czerwonym świetle. W trakcie działań mundurowi z chorzowskiej komendy wspierani byli przez specjalistyczny samochód, obsługa busa wyposażonego w zestaw nowoczesnych kamer rejestrowała samochody przejeżdżające przez skrzyżowania i przejścia dla pieszych na  czerwonym świetle. Sprawcy tych wykroczeń byli zatrzymywani przez mundurowych policjantów stojących kilkaset metrów dalej. Uwadze mundurowych nie uszły również wykroczenia popełniane przez pieszych, oni również musieli liczyć się z konsekwencjami łamania prawa.

Podczas akcji policjanci odnotowali 31 wykroczeń. Najczęstsze przyczyny, to: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego, przejeżdżanie na czerwonym świetle i przechodzenie jezdni w miejscu niedozwolonym. Szczególną lekkomyślnością okazała się być motornicza, której wykroczenie zarejestrowała jedna ze specjalistycznych kamer wykorzystywanych w trakcie działań. [ZOBACZ NAGRANIE]

Cykliczne działania policjantów ukierunkowane są na zapewnienie bezpieczeństwa niechronionym uczestnikom ruchu oraz na dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących jak i pieszych. Akcje mają poprawić bezpieczeństwo oraz wiedzę wszystkich użytkowników ruchu, aby uniknąć kolizji i wypadków wynikających z brawury i nieznajomości przepisów.

Policja przypomina - każdy uczestnik ruchu drogowego powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku. Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam, gdzie jest możliwe, ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety, w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego i kierującego.

Źródło: KMP Chorzów

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


motorniczyBezpieczne Skrzyżowaniepolicjadziałaniabezpieczeństworuch drogowy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła