REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Trwa głosowanie w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

Miasto

Obecnie trwa głosowanie w sprawie Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Całość puli środków wynosi 10 mln zł, z których 2,5 mln zł przeznaczone jest na projekty wojewódzkie, natomiast pozostała część pieniędzy rozdzielona jest na podregiony. Łącznie zgłoszonych zostało 85 zadań.

Jeżeli chodzi o inwestycje wojewódzkie, które w największym stopniu dotyczą Chorzowa, to wyróżnić można:
 

 • Park na tak! - budowa placu zabaw na terenie Parku Śląskiego, w okolicy styku miast Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich, zapewniającego bezpieczną i komfortową zabawę dzieciom. Lokalizacja inwestycji zapewni integrację mieszkańców trzech gmin, których granice stykają się w okolicy placu zabaw. Plac zabaw o charakterze ekologicznym, urządzenia wkomponowane w istniejącą zieleń, inwestycja powinna powodować jak najmniejszą ingerencję w przyrodę. Pobliskie drzewa zapewniać będą zacienienie obiektu. Plac zabaw o powierzchni naturalnej - trawa, kora drzew liściastych, ogrodzony niskim ogrodzeniem zapewniającym z jednej strony bezpieczeństwo małym dzieciom, z drugiej strony zabezpieczający plac przed wizytami dzikich i domowych zwierząt. Lokalizacja placu zabaw została ustalona w porozumieniu z WPKiW S.A. zarządzającym tym terenem i wpisuje się w plany rewitalizacji tej części Parku Śląskiego
   

 • Budowa wolier dla panter śnieżnych (Panthera uncia) w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym - budowa całorocznych wolier dla Panter śnieżnych. Według czerwonej księgi Pantery śnieżne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przebywają dwa spokrewnione ze sobą osobniki. Budowa wolier umożliwi poprawę dobrostanu zwierząt oraz wymianę osobników i stworzenie pary hodowlanej. Ekspozycja o łącznej powierzchni około 1600 m2 wraz z tarasem widokowym na wysokości około 6 metrów będzie szeroko dostępna dla zwiedzających. Pantery będzie można obserwować z różnych perspektyw w środowisku zbliżonym do naturalnego. Młode osobniki wzmocnią pulę genową gatunku i umożliwią zasilenie wolno żyjących populacji.
   

 • Pociąg do Kultury - Co? - tańszy o 50% bilet kolejowy na przejazdy do: kin, teatrów, muzeów, ośrodków kultury, opery, filharmonii, galerii sztuki oraz na festiwale i przeglądy: filmowe, muzyczne, teatralne, folklorystyczne, itp. Gdzie? - w około 100 miastach i miejscowościach z całego Śląska, które znajdują się na trasie przejazdów pociągów Kolei Śląskich. Kiedy? - Projekt rozpocznie się w II kwartale 2020 r. i potrwa do wyczerpania dostępnych środków budżetu w 2020 r. Jak? - gdy kupisz bilet kolejowy „tam” (płacąc 100% lub mniej – z ulgą ustawową bądź handlową) oraz bilet np. do teatru, to na ich podstawie, w kasie kolejowej lub u konduktora zostanie wystawiony bezpłatny bilet powrotny. Bilet powrotny będzie też ważny na dzień po zakończeniu wydarzenia kulturalnego, w którym brałeś/brałaś udział. Podróżując pociągiem zyskujesz czas i ograniczasz emisję CO2.

Dodatkowo naszego miasta dotyczy również część zadań z podokręgu 5, w skład którego oprócz Chorzowa wchodzą jeszcze Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice oraz Zabrze. Lista „chorzowskich” propozycji:
 

 • Olimpiada Przedszkolaka na Stadionie Śląskim - propozycja dotyczy organizacji pikniku rodzinnego o charakterze sportowo-rekrecyjnym na obiektach Stadionu Śląskiego. Impreza skierowana będzie do dzieci w wieku około przedszkolnym i ich rodzin w ramach której każde dziecko będzie musiało zaliczyć 10 specjalnie przygotowanych konkurencji rekreacyjno-sportowych. W zamian za udział w pikniku, otrzyma dedykowany medal, drobne nagrody i poczęstunek. Poza aspektami sportowymi na uczestników czekać będą dodatkowe atrakcje jak specjalistyczny pokaz piłkarski, malowanie twarzy, strzelnica laserowa, dmuchańce, strefa aktywności, itd. Nie zapomniano o starszych uczestnikach - planowane są pokazy policji, ratownictwa medycznego, straży pożarnej, konsultacje dietetyczne i medyczne oraz wiele innych.
   

 • Wykonanie murali na murze stanowiącym część ogrodzenia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - wykonanie murali na murze stanowiącym część ogrodzenia ogrodu zoologicznego od strony alei Leśnej. Murale zlokalizowane od strony Parku Śląskiego upamiętniające 100 rocznicę Powstań Śląskich (3 przęsła, każde z nich poświęcone jednemu Powstaniu Śląskiemu). Murale wykonane od strony ZOO nawiązywać będą do bieżącej działalności oraz misji ogrodu zoologicznego (2 przęsła, poświęcone tematyce środowiskowej).
   

 • "Piekarskie Klachule” stare pieśniczki śpiewają, pięknie ubrane, Śląsk rozsławiają - celem projektu jest krzewienie śląskiej kultury i tradycji śpiewaczych. Projekt składa się z trzech części. 1. Koncerty zespołu „Piekarskie Klachule” w każdym mieście podregionu. 2. Wydanie 2 płyt zespołu (studyjnej i koncertowej) do bezpłatnej dystrybucji. 3. Renowacja oryginalnych śląskich strojów w których zespół występuje.
   

 • Europejska muzyka śląskich kompozytorów - projekt zakłada organizację 4 koncertów muzyki klasycznej w wykonaniu chóru, kameralnej orkiestry symfonicznej i solistów. W repertuarze koncertów znajdą się m.in. utwory kompozytorów wywodzących się ze Śląska, których twórczość stanowi dziedzictwo kulturowe regionu. Zamierzenie wpisuje się w bogatą tradycję śląskiej chóralistyki, którą chcemy poprzez projekt kultywować.

Pełna lista zadań oraz mozliwość głosowania znajduje się pod linkiem: https://ebo.slaskie.pl/pub/vote/1

Źródło: własne/bo.slaskie.pl

 

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


Marszałkowski Budżet ObywatelskigłosowanieChorzówinwestycjemieszkańcyprojekty

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji