REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Przed nami 14. Gorczycki Festiwal

Kultura

Już 16 listopada o godz. 18:00 w Chorzowskim Centrum Kultury, rozpocznie się 14. Gorczycki Festival. Impreza zapowiada się bardzo interesująco. Sprawdźcie program!

Światowej sławy solista Steven Mead (Wielka Brytania) grający na pięknie brzmiącym instrumencie – eufonium (eufonie = piękne brzmienie), zawita po raz pierwszy do Polski by prawykonać pierwszy w historii polskiej muzyki - Koncert na eufonium. To nie koniec pięknych brzmień tego wydarzenia! Dwa absolutne hity muzyki klasycznej – Eine kleine Nachtmusic Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz III Koncert Brandenburski Jana Sebastiana Bacha zabrzmią w pełnej swojej okazałości w interpretacji niezwykle energetycznej Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Roberta Kabary.

A oto szczegóły: wieczór rozpocznie III Koncert Brandenburski G-dur Jana Sebastiana Bacha, który tym razem nie zabrzmi w swojej oryginalnej postaci, ale w specjalnie przygotowanej wersji industrialnej, a więc z wykorzystaniem dźwięków nagranych w hucie. Korespondował on będzie z Sinfonią industrialną Adama Wesołowskiego na orkiestrę smyczkową i multimedia, która wiąże w sobie tradycję z nowoczesnością. Jest to pierwszy w historii utwór, który łączy naturalne dźwięki wydobywane z instrumentów smyczkowych z dźwiękami maszyn przemysłowych, ze szczególnym uwzględnieniem Huty Kościuszko w Chorzowie.

Usłyszymy także Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową Adama Wesołowskiego, a niezwykłość koncertu podkreśli także prawykonanie kolejnego dzieła tego kompozytora – Koncertu na eufonium i orkiestrę smyczkową. Utwór powstały z myślą o genialnym soliście tego wieczoru jest pierwszym utworem polskiego twórcy na ten instrument i jedną z najbardziej efektownych kompozycji, w którym słuchacz usłyszy popisowe i rytmiczne przebiegi dźwiękowe, czy nawet beatbox! Ponadto w programie znajdzie się jedna z najbardziej znanych kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta – Serenada na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13 KV 525 Eine kleine Nachtmusic.

Do wykonania tak niespotykanego programu zaproszeni zostali niezwykli wykonawcy. Steven Mead to legendarny wirtuoz grający na eufonium, instrumencie dętym blaszanym o niskim dźwięku. Odegrał ważną rolę w docenieniu tego instrumentu na całym świecie. Grał koncerty z wieloma orkiestrami symfonicznymi i zespołami muzyki dawnej, między innymi z Trondheim Symphony Orchestra , Lahti Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic , Capella Cracoviensis. Drugim solistą tego wieczoru będzie Łukasz Długosz, jeden z najwybitniejszych flecistów na świecie, który jest laureatem wszystkich najważniejszych międzynarodowych konkursów fletowych. Współpracuje z najlepszymi, renomowanymi orkiestrami.

Solistom towarzyszyć będzie Śląska Orkiestra Kameralna – brawurowy zespół artystyczny Filharmonii Śląskiej, który zdobył uznanie na scenie międzynarodowej. Jest zapraszany na wiele festiwali i cyklicznych imprez muzycznych, koncertował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy, współpracował z całą plejadą świetnych solistów i dokonał wielu nagrań płytowych. Orkiestra pracuje pod kierownictwem Roberta Kabary – w jednej osobie utytułowanego w międzynarodowych konkursach wirtuoza skrzypiec oraz dyrygenta, który doskonalił swój warsztat pod okiem maestro Jerzego Maksymiuka.

Koncert w Chorzowskim Centrum Kultury to niepowtarzalne wydarzenie muzyczne, które da nam możliwość obcowania z artystami światowej klasy, którzy zaprezentują oryginalny i niezwykle brawurowy program.

Program:

Jan Sebastian Bach – III Koncert Brandenburski G-dur BWV 1048 w wersji „industrialnej” (opr. Adam Wesołowski)

Adam Wesołowski – Euphory Concerto na eufonium i orkiestrę smyczkową (premiera)

Wolfgang Amadeusz Mozart – Serenada na orkiestrę smyczkową G-dur nr 13 KV 525 Eine kleine Nachtmusic

Adam Wesołowski - Encore Concerto na flet i orkiestrę smyczkową

Jan Sebastian Bach – Suita d-moll II BWV 1008 na eufonium

Adam Wesołowski – Sinfonia industrialna

Wykonawcy:

Steven Mead (Wielka Brytania) – eufonium

Łukasz Długosz - flet

Robert Kabara – dyrygent

Śląska Orkiestra Kameralna

Bilety w cenie: 30i 25 zł w przedsprzedaży (40 i 35 zł w dniu koncertu)

Szczegóły na stronie: www.chck.pl

Tomasz Breguła

Udostępnij:


14. Gorczycki FestivalChorzowskie Centrum Kulturyprogram2019Chorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

13
Poniedziałek
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Danieli, Irwina, Małgorzaty