AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Jeden przedmiot, wiele opowieści

Kultura

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych "Jeden przedmiot, wiele opowieści", chorzowski skansen co miesiąc prezentuje jeden eksponat ze swojej kolekcji. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie.

Aktualna wystawa cyklu prezentuje oleodruki przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Oleodruk lub inaczej obraz fabryczny, to reprodukcje obrazów wykonywane techniką litograficzną na podłożu papierowym lub płótnie. Dzięki zastosowaniu efektu nierównej faktury (kalandrowanie płótna lub papieru) oraz połysku (naniesienie na odbitkę werniksu) naśladowały obrazy olejne.

- W zbiorach naszego muzeum znajdują się dwa obrazy przedstawiające Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Pierwszy pochodzi z Katowic i jest datowany na lata 30. XX wieku (nr inw. GPE-4299), drugi z Chorzowa z lat 50. XX wieku (nr inw. GPE-5317). Oba eksponaty oprawione są w drewniane, złocone ramy, zostały też oszklone – czytamy na stronie internetowej skansenu.

Eksponaty wraz z towarzyszącą im ekspozycją można zobaczyć w Galerii Na Piętrze, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie.

 

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"

Tomasz Breguła

Udostępnij:


oleodrukiJeden przedmiot, wiele opowieściChorzówskansenwystawaMuzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

28
Poniedziałek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Libuszy, Wacławy, Wacława

Werwa Sport