REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

W Chorzowie będą rozdawać „mandaty”

Na Sygnale

Parkowanie przy przejściach dla pieszych może mieć fatalne skutki. I to nie tylko finansowe. Pozostawienie samochodu w takim miejscu przede wszystkim stwarza ryzyko groźnego wypadku. O tym mówili dzisiaj chorzowscy mundurowi wraz z przedstawicielami Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Pozostawienie samochodu tuż przed przejściem dla pieszych może skutkować nie tylko karą w wysokości 300 zł. Przede wszystkim stwarza ryzyko groźnego wypadku. Wraz z początkiem roku szkolnego w mieście ruszyła akcja mająca uświadomić kierowcom zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe parkowanie przy „zebrze”.

- Bardzo często zdarza się, że kierowcy parkują w rejonie przejść dla pieszych i tym samym zawężają pole widzenia innym kierowcom, a przy tym także pieszym. To właśnie ci ostatni, jako niechronionymi uczestnicy ruchu drogowego, są w takich sytuacjach najbardziej zagrożeni. Piesi stają się właściwie „niewidoczni” i wchodzą niejednokrotnie prosto pod koła pojazdów – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Henryk Rusnak, kierownik referatu dzielnicowych straży miejskiej.

- W pierwszym tygodniu prowadzenia akcji mundurowi będą rozdawać „mandaty”, które są tak naprawdę ulotkami informacyjnymi, na których znajdują się informacje na temat tego, jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w rejonie przejść dla pieszych. W przyszłym tygodniu tygodniu będziemy już karać prawdziwymi mandatami – dodawał Sebastian Imiołczyk, oficer prasowy chorzowskiej komendy policji.

O działaniach podjętych przez MZUiM mówił natomiast Piotr Wojtala. - Nie tylko przypominamy, że nie można parkować w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejść dla pieszych, ale też zwracamy na nie uwagę, poprzez specjalne oznakowanie, na przykład biało-czerwone pasy – mówił dyrektor MZUiM dodając, że już w wkrótce w mieście zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

- Zdecydowaliśmy się na instalowanie dodatkowego oświetlenia, poprawiającego widoczność, a także zastosowanie specjalnych lamp z optyką asymetryczną, które oświetlają sylwetkę osoby korzystającej z przejścia. Na tych samych lampach zostaną umieszczone sygnalizatory ostrzegawcze emitujące żółte światło, włączane przez czujnik ruchu wtedy, gdy pieszy będzie się zbliżał do przejścia, lub będzie już na nim obecny – zapewniał Piotr Wojtala.

Akcja ma na celu również uświadomienie pieszym, że przechodzenie przez ulicę, korzystając z przejścia dla pieszych, nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze będą przekonywać mieszkańców, że w takiej sytuacji należy mieć się na baczności i zachować odpowiednie środki ostrożności. Projekt jest realizowany we współpracy Urzędu Miasta, MZUiM, policji i straży miejskiej. W ramach wspólnych działań prowadzone będą zajęcia w szkołach i przedszkolach, które mają uświadomić najmłodszym, jak należy zachować się przechodząc na „zebrze”.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


mandatyChorzówakcja informacyjnabezpieczeństwo pieszychpasyprzejścia dla pieszychświatłainwestycje drogoweMZUiMpolicjastraż miejska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Poniedziałek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Celiny, Hilarego, Janusza