REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

W Chorzowie będą rozdawać „mandaty”

Na Sygnale

Parkowanie przy przejściach dla pieszych może mieć fatalne skutki. I to nie tylko finansowe. Pozostawienie samochodu w takim miejscu przede wszystkim stwarza ryzyko groźnego wypadku. O tym mówili dzisiaj chorzowscy mundurowi wraz z przedstawicielami Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

Galeria zdjęć


Pozostawienie samochodu tuż przed przejściem dla pieszych może skutkować nie tylko karą w wysokości 300 zł. Przede wszystkim stwarza ryzyko groźnego wypadku. Wraz z początkiem roku szkolnego w mieście ruszyła akcja mająca uświadomić kierowcom zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe parkowanie przy „zebrze”.

- Bardzo często zdarza się, że kierowcy parkują w rejonie przejść dla pieszych i tym samym zawężają pole widzenia innym kierowcom, a przy tym także pieszym. To właśnie ci ostatni, jako niechronionymi uczestnicy ruchu drogowego, są w takich sytuacjach najbardziej zagrożeni. Piesi stają się właściwie „niewidoczni” i wchodzą niejednokrotnie prosto pod koła pojazdów – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Henryk Rusnak, kierownik referatu dzielnicowych straży miejskiej.

- W pierwszym tygodniu prowadzenia akcji mundurowi będą rozdawać „mandaty”, które są tak naprawdę ulotkami informacyjnymi, na których znajdują się informacje na temat tego, jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w rejonie przejść dla pieszych. W przyszłym tygodniu tygodniu będziemy już karać prawdziwymi mandatami – dodawał Sebastian Imiołczyk, oficer prasowy chorzowskiej komendy policji.

O działaniach podjętych przez MZUiM mówił natomiast Piotr Wojtala. - Nie tylko przypominamy, że nie można parkować w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejść dla pieszych, ale też zwracamy na nie uwagę, poprzez specjalne oznakowanie, na przykład biało-czerwone pasy – mówił dyrektor MZUiM dodając, że już w wkrótce w mieście zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.

- Zdecydowaliśmy się na instalowanie dodatkowego oświetlenia, poprawiającego widoczność, a także zastosowanie specjalnych lamp z optyką asymetryczną, które oświetlają sylwetkę osoby korzystającej z przejścia. Na tych samych lampach zostaną umieszczone sygnalizatory ostrzegawcze emitujące żółte światło, włączane przez czujnik ruchu wtedy, gdy pieszy będzie się zbliżał do przejścia, lub będzie już na nim obecny – zapewniał Piotr Wojtala.

Akcja ma na celu również uświadomienie pieszym, że przechodzenie przez ulicę, korzystając z przejścia dla pieszych, nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Funkcjonariusze będą przekonywać mieszkańców, że w takiej sytuacji należy mieć się na baczności i zachować odpowiednie środki ostrożności. Projekt jest realizowany we współpracy Urzędu Miasta, MZUiM, policji i straży miejskiej. W ramach wspólnych działań prowadzone będą zajęcia w szkołach i przedszkolach, które mają uświadomić najmłodszym, jak należy zachować się przechodząc na „zebrze”.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


mandatyChorzówakcja informacyjnabezpieczeństwo pieszychpasyprzejścia dla pieszychświatłainwestycje drogoweMZUiMpolicjastraż miejska

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

4
Sobota
Lipiec 2020
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12
imieniny:
Aureli, Malwiny, Zygfryda