REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Prezydent Chorzowa zwołał okrągły stół

Miasto

Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa, organizuje obrady okrągłego stołu, do udziału w których zaprosił innych samorządowców. Spotkanie będzie poświęcone mającym wejść w życie w drugiej połowie 2019 roku zmianom w przepisach, za sprawą których znacząco zmniejszą się wpływy do budżetów miast i gmin. Swój udział w debacie potwierdzili już m.in. prezydent Gliwic, Tychów, Piekar Śląskich i Świętochłowic. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 13 sierpnia w Kompleksie Sztygarka.

1 października br. zaczną obowiązywać zmiany w przepisach podatkowych, przez które, jak wyliczył Związek Miast Polskich, od 2020 roku do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej. Wymusi to na gminach znaczące ograniczenie wydatków budżetowych i rezygnację z licznych, ważnych dla mieszkańców zadań. 

– Za sprawą tych zmian Miasto Chorzów straci ponad 20 milionów złotych wpływów do budżetu, przy jednoczesnym wzroście wydatków na podniesienie płacy minimalnej oraz podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli, na co nie zabezpieczono pełnych środków w rządowej subwencji oświatowej – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa. – Oznacza to, że nie będziemy dysponować środkami na realizację zadań innych, niż obligatoryjne. Z wielu inwestycji trzeba będzie zrezygnować, niemożliwe stanie się też terminowe i zgodne z zawartymi umowami przekazywanie dotacji dla organizacji pozarządowych.

Budowa i modernizacja mieszkań komunalnych czy przedszkoli, rozbudowa sieci ciepłowniczej i wodociągowej, remonty dróg, chodników i ścieżek rowerowych, wymiana starych pieców węglowych, realizacje działań skierowanych do seniorów, wydatki na działania kulturalne  – to tylko kilka przykładów inwestycji i działań, realizacji których gminy w całej Polsce będą zmuszone zaniechać w wyniku rządowych zmian podatkowych. Samorządy, niedawno nazwane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę „jednym z filarów polskiej demokracji i nowoczesnego państwa”, zostaną zatem bardzo osłabione. Znalezienie wyjścia z tej sytuacji jest koniecznością. 

– Umniejszanie znaczenia samorządów terytorialnych to działanie na szkodę społeczności lokalnych i krok w kierunku gospodarki centralnie planowanej – mówi Kotala. - Nie może być na to naszej zgody, musimy wypracować korzystne dla naszych mieszkańców rozwiązania, by to oni nie stali się ofiarami rządowych zmian.

 

Źródło: UM Chorzów

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Andrzej Kotalaokrągły stółChorzówSztygarkarządsamorządy

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

14
Piątek
Sierpień 2020
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123456
imieniny:
Alfreda, Maksymiliana, Selmy