AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaInneTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyWyboryChorzowskie KomentarzeKontakt24

Wakacyjne środy w kinie Grajfka

Kultura

Chorzowskie kino kontynuuje swój letni cykl pt. "Wakacyjne filmowe środy". W każdą środę lipca w Grajfce wyświetlane są znane produkcje polskie i zagraniczne. Już dziś czeka nas seans ostatniego filmu Andrzeja Wajdy - Powidoki.

24.07 godz. 18:00 Powidoki reż. A. Wajda, Polska 2016
dramat, biograficzny

„Powidoki” to kameralny zapis ostatniego okresu życia pioniera konstruktywistycznej awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. Władysława Strzemińskiego. W zderzeniu z obowiązującą od 1948 roku nową doktryną sztuki: socjalistyczną w treści, realistyczną w formie, Strzemiński opowiada się za bezwarunkową wolnością twórczą artysty – i płaci za to wysoką cenę. Traci pracę na uczelni, uprawnienia członka Związku Artystów Plastyków, wreszcie szanse na jakakolwiek pracę, a co za tym idzie – na możliwość przeżycia. Umiera w szaroburym zniewolonym świecie, którym rządzi kult jednostki i prymitywni bezwzględni doktrynerzy.

Ostatni film Andrzeja Wajdy to wyraźny głos w obronie wolności twórczej, głos protestu przeciwko upolitycznianiu sztuki i manipulowaniu nią dla potrzeb ideologii.

Nagrody
2016 – FF, Gdynia – Nagroda pozaregulaminowa Jury
2017 – FPF, Toronoto – Nagroda dla najlepszego filmu

Bilet w cenie 8 zł
Kup bilet

Zobacz zwiastun:

31.07 godz. 18:00 Gotowi na wszystko. Exterminator reż. Michał Rogalski Polska, 2017
komedia

Piątka przyjaciół chciała przed laty wstrząsnąć polską sceną metalową jako zespół Exterminator, jednak czas pokazał, że młodzieńcze ambicje to jedno, a życie to drugie. Dawny lider zespołu Marcyś pracuje w sklepie ojca i przeżywa kryzys w związku z dziewczyną. Wirtuoz gitary Lizzy jest szeregowym pracownikiem banku. Basista Jaromir codziennie podbija kartę w fabryce, gdzie zarabia na utrzymanie żony i trójki dzieci. Perkusista Makar przebywa w zakładzie psychiatrycznym, a ostatni członek zespołu Cypek zginął tragicznie na budowie w Anglii. I pewnie ich życie utartymi torami toczyłoby się kolejne lata, gdyby nie pani burmistrz, która obiecuje wesprzeć dawnych przyjaciół unijną dotacją, o ile dogadają się i doprowadzą do reaktywacji zespołu.

Kultura na prowincji pokazana w krzywym (?) zwierciadle, celne obserwacje obyczajowe, świetne aktorstwo i bardzo dużo dobrej muzyki – jedna z najlepszych polskich komedii ostatnich lat.

Bilet w cenie 8 zł
Kup bilet

Zobacz zwiastun:

Źródło: Kino Grajfka

Tomasz Breguła

Udostępnij:


kino GrajfkaChorzówChCKChorzowskie Centrum KulturyseanseWakacyjny Przegląd FilmowyPowidokiAndrzej WajdaGotowi na wszystko. ExterminatorMichał Rogalski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Wtorek
Wrzesień 2020
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1234
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza

Werwa Sport