AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Wakacyjne środy w kinie Grajfka

Kultura

Chorzowskie kino kontynuuje swój letni cykl pt. "Wakacyjne filmowe środy". W każdą środę lipca w Grajfce wyświetlane są znane produkcje polskie i zagraniczne. Już dziś czeka nas seans ostatniego filmu Andrzeja Wajdy - Powidoki.

REKLAMA

24.07 godz. 18:00 Powidoki reż. A. Wajda, Polska 2016
dramat, biograficzny

„Powidoki” to kameralny zapis ostatniego okresu życia pioniera konstruktywistycznej awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. Władysława Strzemińskiego. W zderzeniu z obowiązującą od 1948 roku nową doktryną sztuki: socjalistyczną w treści, realistyczną w formie, Strzemiński opowiada się za bezwarunkową wolnością twórczą artysty – i płaci za to wysoką cenę. Traci pracę na uczelni, uprawnienia członka Związku Artystów Plastyków, wreszcie szanse na jakakolwiek pracę, a co za tym idzie – na możliwość przeżycia. Umiera w szaroburym zniewolonym świecie, którym rządzi kult jednostki i prymitywni bezwzględni doktrynerzy.

Ostatni film Andrzeja Wajdy to wyraźny głos w obronie wolności twórczej, głos protestu przeciwko upolitycznianiu sztuki i manipulowaniu nią dla potrzeb ideologii.

Nagrody
2016 – FF, Gdynia – Nagroda pozaregulaminowa Jury
2017 – FPF, Toronoto – Nagroda dla najlepszego filmu

Bilet w cenie 8 zł
Kup bilet

Zobacz zwiastun:

31.07 godz. 18:00 Gotowi na wszystko. Exterminator reż. Michał Rogalski Polska, 2017
komedia

Piątka przyjaciół chciała przed laty wstrząsnąć polską sceną metalową jako zespół Exterminator, jednak czas pokazał, że młodzieńcze ambicje to jedno, a życie to drugie. Dawny lider zespołu Marcyś pracuje w sklepie ojca i przeżywa kryzys w związku z dziewczyną. Wirtuoz gitary Lizzy jest szeregowym pracownikiem banku. Basista Jaromir codziennie podbija kartę w fabryce, gdzie zarabia na utrzymanie żony i trójki dzieci. Perkusista Makar przebywa w zakładzie psychiatrycznym, a ostatni członek zespołu Cypek zginął tragicznie na budowie w Anglii. I pewnie ich życie utartymi torami toczyłoby się kolejne lata, gdyby nie pani burmistrz, która obiecuje wesprzeć dawnych przyjaciół unijną dotacją, o ile dogadają się i doprowadzą do reaktywacji zespołu.

Kultura na prowincji pokazana w krzywym (?) zwierciadle, celne obserwacje obyczajowe, świetne aktorstwo i bardzo dużo dobrej muzyki – jedna z najlepszych polskich komedii ostatnich lat.

Bilet w cenie 8 zł
Kup bilet

Zobacz zwiastun:

Źródło: Kino Grajfka

Tomasz Breguła

Udostępnij:


kino GrajfkaChorzówChCKChorzowskie Centrum KulturyseanseWakacyjny Przegląd FilmowyPowidokiAndrzej WajdaGotowi na wszystko. ExterminatorMichał Rogalski

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

8
Niedziela
Grudzień 2019
Grudzień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
252627282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
12345
imieniny:
Delfiny, Marii, Wirginiusza