AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Kosmiczna wystawa w Bibliotece Śląskiej

Nauka

W piątek 19 lipca o 17:00, w przeddzień 50. rocznicy pierwszego załogowego lądowania na Srebrnym Globie w Bibliotece Śląskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Wyścig na Księżyc”. To ekspozycja przygotowana wspólnie przez Bibliotekę i Planetarium Śląskie w Chorzowie.

REKLAMA

W czasie wernisażu Planetarium Śląskie zaprezentuje w swoim planetarium mobilnym seans „ Z wizytą u Pana Twardowskiego”.

Na wystawie można oglądać zdjęcia zdjęcia i autografy astronautów biorących udział w programach Mercury, Gemini oraz Apollo, a także radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski. Zabrał on w kosmos kopertę adresowaną do Planetarium Śląskiego – ją również można zobaczyć na wystawie.

Biblioteka Śląska prezentuje najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce.

Z kolei Bartosz i Agnieszka Plebanowie – małżeństwo modelarzy z Katowic poświęcili wiele godzin, by wzbogacić tę ekspozycję o perfekcyjnie wykonane modele pojazdów kosmicznych Apollo 11, Apollo 13, Apollo 17, Sojuz – Apollo i Sojuz 30.

Dodatkową atrakcję wystawy stanowią limitowane modele rakiety kosmicznej Saturn V oraz lądownika księżycowego wyprodukowane przez LEGO.

Na kuratorskie oprowadzenie po wystawie zaprasza w czasie wernisażu dziennikarz naukowy Radia Katowice Jarosław Juszkiewicz, współautor wielu seansów w Planetarium Śląskim.

Źródło: Informacja prasowa

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


Biblioteka ŚląskaPlanetarium Śląskiewystawaastronomiahistoria

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

6
Poniedziałek
Kwiecień 2020
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
3031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
123
imieniny:
Ady, Celestyny, Ireneusza