AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Jeden przedmiot, wiele opowieści

Kultura

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych „Jeden przedmiot, wiele opowieści” chorzowski skansen pozwala odwiedzającym lepiej poznać eksponaty pochodzące z ich kolekcji. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie. W czerwcu i lipcu wyeksponowana została tokarka.

REKLAMA

Czwarta wystawa cyklu prezentuje tokarkę z Katowic-Panewnik. Pozyskano ją w 2014 roku od pana Ryszarda G.. Datowana jest na I poł. XX wieku. Tokarka służyła do „toczenia”, czyli obrabiania metodą skrawania drewnianych elementów. Dzięki niej można było zdobić nogi od krzeseł, stołów, a także wykonywać inne przedmioty, takie jak wałki do ciasta, misy czy kubki. Tokarka została zbudowana z wielu różnych, nierzadko przypadkowych elementów, co świadczy o tym, że to jej wartość użytkowa była głównym celem twórcy, a nie wygląd.

Szersze informacje na temat pokazywanego eksponatu znajdują się na stronie internetowej chorzowskiego skansenu. Eksponaty można zobaczyć w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie.

 

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"

Tomasz Breguła

Udostępnij:


skansenMuzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"ChorzówJeden przedmiot, wiele opowieścitokarka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

15
Wtorek
Październik 2019
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
123
imieniny:
Jadwigi, Leonarda, Teresy