AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Jeden przedmiot, wiele opowieści

Kultura

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych „Jeden przedmiot, wiele opowieści” chorzowski skansen pozwala odwiedzającym lepiej poznać eksponaty pochodzące z ich kolekcji. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie. W czerwcu i lipcu wyeksponowana została tokarka.

REKLAMA

Czwarta wystawa cyklu prezentuje tokarkę z Katowic-Panewnik. Pozyskano ją w 2014 roku od pana Ryszarda G.. Datowana jest na I poł. XX wieku. Tokarka służyła do „toczenia”, czyli obrabiania metodą skrawania drewnianych elementów. Dzięki niej można było zdobić nogi od krzeseł, stołów, a także wykonywać inne przedmioty, takie jak wałki do ciasta, misy czy kubki. Tokarka została zbudowana z wielu różnych, nierzadko przypadkowych elementów, co świadczy o tym, że to jej wartość użytkowa była głównym celem twórcy, a nie wygląd.

Szersze informacje na temat pokazywanego eksponatu znajdują się na stronie internetowej chorzowskiego skansenu. Eksponaty można zobaczyć w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie.

 

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"

Tomasz Breguła

Udostępnij:


skansenMuzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"ChorzówJeden przedmiot, wiele opowieścitokarka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Środa
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kingi, Krystyna, Michaliny