AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Urząd miasta zezwala na wycinkę. Decyzję komentuje Park Śląski

Miasto

Na początku marca spółka Green Park Silesia dostarczyła do magistratu dokumenty wraz z planem zakładającym budowę pawilonów handlowych, a także wniosek o wycinkę drzew w związku z wyrównaniem terenu pod planowaną inwestycję. Dotyczył on terenu znajdującego się na terenach przy dawnym MTK. Po zakończeniu postępowania zezwolono na wycinkę 1327 drzew i nakazano nasadzenie nowych. Urząd miasta wydał komunikat, w którym wyjaśnia powody podjęcia takiej decyzji. Do całej sytuacji odniósł się także Park Śląski.

REKLAMA

Postępowanie dotyczące wniosku spółki Green Park Silesia zakończyło się 26 czerwca. Właściciel działki po dawnym Ośrodku Postępu Technicznego ubiegał się o wycinkę drzew w związku z wyrównaniem terenu pod planowaną inwestycję. Ze względu na dużą różnice wysokości działki wniosek dotyczył 1327 drzew. Na początku marca spółka dostarczyła do urzędu dokumenty wraz z planem zakładającym budowę pawilonów handlowych.

- Po trwającej 3 miesiące weryfikacji wniosku oraz po oględzinach (z udziałem stowarzyszenia "Nasz Park") miasto wydało zgodę na wycinkę wraz z nakazem nasadzeń zastępczych w takiej samej liczbie. Oznacza to, że inwestor będzie musiał zasadzić na swojej działce m.in. klony, brzozy i lipy – poinformowała Karolina Skórka, rzeczniczka prasowa chorzowskiego urzędu miasta.

Wydając decyzję ws. wycinki urzędnicy muszą brać pod uwagę przede wszystkim zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z nim, od 2004 roku jest to teren przeznaczony pod usługi, handel i wystawiennictwo. Plan od 15 lat zezwala więc na tego typu inwestycje. Urzędnicy zweryfikowali wniosek także pod względem formalnym. - Biorąc pod uwagę przepisy o prawie własności, urząd staje się de facto notariuszem w tego typu sprawie. Gdy dokumentacja jest kompletna i nie koliduje z MPZP jedyną możliwą decyzją jest wydanie pozwolenia na wycinkę – tłumaczy Karolina Skórka.

Urzędnicy podkreślają, że działka nigdy nie była własnością miasta Chorzów, a w 2017 roku skarb państwa sprzedał ją prywatnej spółce – Green Park Silesia. Początkowo inwestor planował wybudować tuż przy granicy z Parkiem Śląskim osiedle składające się z 15 budynków, w których miało powstać 1118 mieszkań. Przedstawiciele spółki zamierzali skorzystać z możliwości, jakie daje wprowadzona w ub. r. specustawa mieszkaniowa, która ułatwia złożenie wniosku o budowę mieszkań, nawet na terenie, na którym tego rodzaju zabudowa nie jest przewidziana. By zrealizować swój cel, inwestor potrzebował zgody radnych, którzy nie pozwolili na budowę osiedla.

Teren, na którym ma odbyć się wycinka, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego. Obecny zarząd chorzowskiego ogrodu wystąpił już z pismem do prezydenta Andrzeja Kotali, w którym apeluje o niedopuszczenie do usunięcia drzew. Dokument został opublikowany za pośrednictwem Facebooka.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ChorzówMTKPark Śląskipawilony handloweosiedlewycinka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

21
Czwartek
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Janusza, Marii, Reginy