AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Chorzów

Miasto

Wczoraj (8 lipca) prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Chorzowa. Głowa państwa zawitała do Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Prezydent, razem z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim, posadzili Dąb Powstań Śląskich.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Powstania i obchody stulecia ich wybuchu były głównym akcentem wizyty Prezydenta RP w regionie. - Zależy mi na tym, byśmy uczcili te wydarzenia godnie, bo to niezwykły dar, jaki mieszkańcy Śląska dali Rzeczypospolitej, która powróciła na mapy świata. Tu jest wielki i silny rytm wolności. Jestem dumny ze zmieniającego się Śląska, który łączy etos pracy z rozwijającą się, nowoczesną gospodarką – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda.

Andrzej Duda zapowiedział również, że w tym roku, główne obchody Święta Wojska Polskiego i tradycyjna defilada wojskowa, odbędą się w Katowicach. W spotkaniach z prezydentem uczestniczyli również wicemarszałkowie Wojciech Kałuża i Dariusz Starzycki oraz członek Zarządu Beata Białowąs.

- To wielki zaszczyt przywitać Prezydenta w naszym województwie. Dziękujemy za to, że Pan Prezydent objął patronatem obchody stulecia wybuchu Powstań Śląskich i wspiera nas w realizacji tego ważnego wyzwania. Chcemy uczcić pamięć ludzi, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę i sprawić, by pamięć o ich heroicznej walce trafiła do świadomości wszystkich rodaków – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Kolejnym punktem wizyty w regionie było spotkanie Prezydenta z mieszkańcami Sosnowca, które odbyło się na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Dla wszystkich przybyłych strażacy przygotowali atrakcje z okazji Dnia Otwartego w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2019”.

Prezydent podkreślił, że mieszkańcy Zagłębia mieli swój istotny udział w Powstaniach Śląskich i od zawsze walczyli o wolność Ojczyzny.

- Nie wiadomo, czy Powstania Śląskie zakończyłyby się sukcesem, gdyby nie wsparcie ludności Zagłębia. Powstanie trwało krótko, ale osiągnęło ważny cel, sprawa polskości Śląska wybrzmiała w całym świecie. To ziemia, na której żyją ludzie przywiązani do polskości, do tradycji, dlatego wierzę, że to będzie wspólna zagłębiowsko-śląska defilada – podkreślał Andrzej Duda, nawiązując do tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach.

 

Źródło: urząd marszałkowski/własne

Fot. własne

Tomasz Breguła

Udostępnij:


skansenChorzówAndrzej DudaprezydentPark Śląskizdjęcia

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Cecylii, Jonatana, Marka