AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

KajTeroz w Rankingu Systemów Rowerów Miejskich

Miasto

Rowery są coraz chętniej wybierane przez Polaków – średnio co 4 deklaruje, że drogę do pracy pokonuje właśnie na dwóch kółkach. Ranking opublikowany przez portal Dadelo.pl potwierdza tę tendencję, gdyż liczba miast posiadających wypożyczalnie jednośladów sukcesywnie rośnie. Zeszłoroczna edycja obejmowała 25 polskich miast, a w tym roku dobiła już do 38.

REKLAMA

Debiutujący w 2018 roku KajTeroz, czyli Chorzowski Rower Miejski wypadł w rankingu bardzo dobrze plasując się mniej więcej w połowie – w klasyfikacji ogólnej zajmując 18. miejsce z wynikiem 226 punktów. Wyprzedził tym samym znacznie większe miasta, jak choćby Rzeszów, Radom oraz Częstochowę. Działający na śląsku największy operator wypożyczalni rowerów miejskich – Nextbike –w Chorzowie udostępnił rowery jedynie na dwa jesienne miesiące

Jednakże, w chorzowianach drzemie duch kolarski i korzystali z miejskich jednośladów dość chętnie – statystycznie mieszkaniec Chorzowa wypożyczył rower 3 razy przez wspomniany, dwumiesięczny okres. Krótki sezon startowy miał wpływ również na nikłą frekwencję w systemie KajTeroz; tylko 2% mieszkańców założyło rowerowe konto.

Z pewnością przyszłoroczny Ranking będzie znacznie łaskawszy pod tym względem, gdyż Nextbike prężnie rozwija swoje wypożyczalnie, co w połączeniu z doskonałym stosunkiem długości dróg rowerowych i publicznych pozwala mieć duże nadzieje na przyszłość. Chorzów ma szanse stać się miastem niezwykle przyjaznym rowerzystom, zaraz obok przodowników w tej dziedzinie, czyli Warszawy i Kołobrzegu, gdzie cykliści mają do dyspozycji najwięcej ścieżek rowerowych.

A ile to kosztuje? Ceny są porównywalne z innymi polskimi miastami, z tą drobną różnica, że w zeszłym sezonie opłata za przejazd pobierana była od razu po wyruszeniu ze stacji – takie rozwiązanie zastosowano również w Katowicach oraz warszawskim Acrobike. Opłata inicjacyjna jest taka sama jak w przypadku większości operatorów i wynosi 10 zł. Drożej jest tylko w pięciu polskich aglomeracjach.

Z dodatkowych udogodnień, do dyspozycji chorzowian udostępniono również tandemy oraz modele cargo, a drobne awarie można ławo usunąć na jednej ze stacji napraw.

Reasumując – pomimo że ciężko wygrać z królującą niepodzielnie Warszawą, to ciągły rozwój sieci publicznych wypożyczalni rowerów miejskich niezwykle cieszy, a każde działanie włodarzy na rzecz poszerzania oferty transportu publicznego zasługuje na pochwałę. Po więcej informacji dotyczących polski systemów rowerów miejskich zapraszamy na stronę Dadelo.pl.

 

Źródło: materiały prasowe

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ranking rowerów miejskichChorzówWarszawaKatowiceDadeloKajTeroz

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Cecylii, Jonatana, Marka