AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Miasto jest w twoich rękach!

Miasto

Na Twoim osiedlu brakuje ławek, placu zabaw, ścieżek rowerowych czy siłowni plenerowej? Masz pomysł na ciekawy festyn sąsiedzki, festiwal muzyki niezależnej albo grę terenową? Chcesz stworzyć ogród społeczny lub instalacje plastyczną, które staną się ozdobą całego miasta? Wszystko to – i wiele więcej – możesz zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego, którego siódma edycja właśnie rozpoczęła się w Chorzowie.

REKLAMA

Budżet obywatelski, zwany też partycypacyjnym, to część budżetu miasta, o wydatkowaniu której decydują bezpośrednio mieszkańcy.

– Z naszych dotychczasowych doświadczeń, ale i przeprowadzonych badań, wynika, że realizowanie budżetu obywatelskiego wpływa pozytywnie między innymi na jakość życia, zadowolenie z usług publicznych oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego – mówi Magdalena Sekuła, pełnomocnik prezydenta miasta ds. promocji i aktywizacji społecznej. – Z roku na rok obserwujemy zwiększone zainteresowanie budżetem obywatelskim, zarówno wśród wnioskodawców, jak i głosujących - dodaje.

Pula środków tegorocznego budżetu obywatelskiego w Chorzowie wynosi 3,5 miliona złotych, z czego 85 proc. (2 tys. 975 zł) przeznaczonych jest na zadania inwestycyjne (na przykład budowa placu zabaw), a 15 proc. (525 tys. zł) na zadania społeczne (na przykład organizacja zawodów sportowych czy różnego rodzaju warsztatów). Pojedyncze zadanie inwestycyjne może kosztować maksymalnie 370 tys. zł. Zadania społeczne zostały podzielone na dwie grupy: małe – do 20 tys. zł oraz duże – do 200 tys. zł.

Co można zrobić z tymi pieniędzmi? Wybudować plac zabaw, zamontować oświetlenie uliczne, nasadzić drzewa, założyć trawnik lub ogródek społeczny, postawić stoliki do gry w szachy w parku, ale też zorganizować piknik rodzinny, wyścig rowerowy, wystawę, warsztaty… Możliwości jest naprawdę wiele.

Realizacja budżetu obywatelskiego przebiega w kilku etapach. Na początku, od 17 czerwca do 31 lipca, przyjmowane są wnioski, które mogą zgłaszać nie tylko osoby zameldowane w Chorzowie, ale również mieszkające, pracujące lub uczące się na terenie miasta. Wszystkie wnioski, które zostaną pozytywnie zweryfikowane pod względem formalnym (w terminie od 1.08 do 24.08), poddawane są następnie pod głosowanie mieszkańców (od 2 września do 22 września). Po zakończeniu tego etapu ogłaszane są wyniki – zwycięskie projekty trafiają do realizacji, która odbywa się już w następnym roku budżetowym (a zatem wnioski z tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego realizowane będą w roku 2020).

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego zarówno zgłaszanie wniosków, jak i głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez odpowiednie formularze, dostępne na stronie www.bo.chorzow.eu


Źródło: UM Chorzów

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Budżet ObywatelskiChorzówkonsultacjeskładanie projektów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Piątek
Listopad 2019
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
imieniny:
Cecylii, Jonatana, Marka