AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Wyścig na Księżyc

Nauka

Od 1 lipca w Bibliotece Śląskiej oglądać można zdjęcia z autentycznymi podpisami astronautów, modele statków kosmicznych i publikacje książkowe poświęcone najsłynniejszej wyprawie w historii ludzkości. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 lipca o 17:00.

REKLAMA

Zdjęcia pochodzą z kolekcji pana Wincentego Kandzi z Dusznik Zdroju, który przekazał je Planetarium Śląskiemu w Chorzowie. Kolekcja powstawała przez wiele lat i jest efektem korespondencji, którą pan Wincenty prowadził z NASA oraz bezpośrednio z kosmonautami. W ten sposób udało mu się zebrać także oryginalne autografy wszystkich astronautów misji Apollo.

Na wystawie będzie można zobaczyć również zdjęcia i autografy kosmonautów biorących udział w radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski. Zabrał on w kosmos kopertę adresowaną do Planetarium Śląskiego – ją również będzie można zobaczyć na wystawie.

Biblioteka Śląska prezentuje najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce.

Z kolei Bartosz i Agnieszka Plebanowie – małżeństwo modelarzy z Katowic poświęcili wiele godzin, by wzbogacić tę ekspozycję o perfekcyjnie wykonane modele pojazdów kosmicznych Apollo 11, Apollo 13, Apollo 17, Sojuz – Apollo i Sojuz 30.

Dodatkową atrakcję wystawy stanowić będą limitowane modele rakiety kosmicznej Saturn V oraz lądownika księżycowego wyprodukowane przez LEGO.

Wystawę w Bibliotece Śląskiej będzie można oglądać do końca lipca.

Źródło: Informacja prasowa

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


Planetarium ŚląskiePark ŚląskiBiblioteka Śląskaksiężycastronomiawystawakosmos

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła