REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Pracownicy Teatru Rozrywki murem za Aleksandrą Gajewską

Miasto

Odwołanie Aleksandry Gajewskiej z funkcji dyrektora Teatru Rozrywki przez marszałka województwa Jakuba Chełstowskiego jest w Chorzowie najgorętszym tematem ostatnich dni. Pracownicy teatru wystosowali oficjalny list do marszałka, a z posady dyrektora artystycznego zrezygnował Jacek Bończyk.

REKLAMA

Przypomnijmy, że w ubiegły wtorek Aleksandra Gajewska została zwolniona ze stanowiska dyrektora Teatru Rozrywki. Powodem była rozmowa, jaką odbyła z reżyserem Jerzym Bończakiem przed konferencją prasową dotyczącą premiery farsy Raya Cooneya pt. „Hotel Westminster. O dokładnym dialogu tej dwójki możecie przeczytać TUTAJ. W efekcie tej decyzji rezygnację z funkcji dyrektora artystycznego podjął Jacek Bończyk, a pozostali pracownicy Teatru nie przechodzą obojętnie obok zaistniałej sytuacji. W internecie opublikowano petycję w sprawie odwołania Aleksandry Gajewskiej oraz został założony fanpage "Ludzie Teatru Rozrywki", który na bieżąco informuje o podejmowanych działaniach mających na celu przywrócennie zwolnionej dyrektorki na stanowisko Doszło także do spotkania pomiędzy wspomnianymi pracownikami, a przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkowo wystosowany został list do Marszałka Województwa.

List otwarty pracowników Teatru Rozrywki do marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego:

Pracownicy Teatru Rozrywki oczekują pilnego wyjaśnienia niezrozumiałego odwołania Pani Dyrektor Aleksandry Gajewskiej. Odwołanie Pani Dyrektor jest w naszej opinii niezgodne z prawem, nie zaszła bowiem żadna z pięciu okoliczności, które w myśl ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej stanowią podstawę do odwołania dyrektora instytucji kultury.

Powołanie pełniącego obowiązki Dyrektora Marka Myszkowskiego gwarantuje ciągłość realizacji prac inwestycyjnych i administracyjnych. Stawia jednak w wątpliwość dalszą realizację planów artystycznych wypracowanych przez odwołaną Dyrekcje. Obawiamy się dalszych konsekwencji w innych przypadkach, związanych z bieżącą działalnością instytucji, takich jak opracowanie planów repertuarowych na przyszłe sezony, kontynuacja negocjacji licencyjnych, czy planów impresaryjnych, będących w trakcie realizacji.

Taka destabilizacja grozi utratą wypracowanego przez cały zespół zaufania wśród partnerów, sponsorów, a przede wszystkim – widzów Teatru Rozrywki. Tymczasem od września 2018 Teatr Rozrywki zorganizował łącznie ponad 310 spektakli, koncertów i innych wydarzeń, które zobaczyło ponad 92 tysiące widzów. Jest to znakomity wynik, który nie odbiega od wyników z poprzednich lat. Świadczy to o społecznej akceptacji publiczności nie tylko chorzowskiej, ale przybywającej do Teatru Rozrywki z całej konurbacji śląskiej. Teatr Rozrywki regularnie odwiedzają również fani musicalu z całej Polski.

Aktualna kondycja Teatru jest również sukcesem nowo wybranej Dyrekcji. Dlatego też nie wyrażamy zgody na ogłoszenie kolejnego konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Rozrywki. Pracownicy Teatru Rozrywki darzą pełnym zaufaniem Dyrektor Aleksandrę Gajewską oraz Dyrektora Artystycznego Jacka Bończyka i w pełni identyfikują się z ich wizją artystyczną i organizacyjną teatru. 
Jesteśmy przekonani, że zastosowana kara jest nieadekwatna do winy (o ile taka istnieje – my bowiem uważamy, że Pani Dyrektor zachowała się w najlepszy możliwy sposób). Jeśli członkowie Zarządu poczuli się urażeni zaistniałą przed konferencją prasową sytuacją, mieli do wyboru cały wachlarz kar pracodawcy wobec podwładnego. Tymczasem Zarząd Województwa chce ukarać cały teatr jako instytucję kultury, co nasuwa przypuszczenia, że w konflikcie tym nie chodzi o Panią Dyrektor, lecz o przyszłość Teatru Rozrywki, czyli - nas.

W tej sytuacji nie możemy milczeć. Oczekujemy od Zarządu Województwa pilnego spotkania z pracownikami Teatru Rozrywki. Wierzymy bowiem, że dobro chorzowskiego teatru jest naszym wspólnym interesem.

Źródło: Własne/Facebook

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


Teatr RozrywkiAnna GajewskaJakub Chełstowskilist otwartyJacek Bończyk

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Elżbiety, Marka, Pauli