REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Zielona akupunktura

Miasto

Chorzów urządza się na zielono. W mieście powstanie m.in. zielony dywan, zielona ściana i bardzo zielone podwórko. Wszystko to w ramach wspólnego projektu z miastami z Włoch, Słowacji i Niemiec.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Głównym celem projektu SALUTE4CE realizowanego w ramach Programu INTERREG dla Europy Środkowej i koordynowanego przez Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach jest rozwój tzw. "zielonej akupunktury" w miejskich przestrzeniach. W tym roku chorzowianie wraz z architektami zaprojektują m.in. dywan z roślin przy ul. Bankowej, instalację na ścianie Chorzowskiego Centrum Kultury, podwórko przy ul. Armii Krajowej, a także wygląd jednej ze ścian estakady od strony ul. Moniuszki. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 100 tysięcy euro.

– Dziś startujemy z prezentacją projektu, który zaczynamy wdrażać w Chorzowie. Przed nami dwa tygodnie upałów, podczas których będziemy szukać schronienia od słońca, a także odpoczynku od tkanki miejskiej, w której niejednokrotnie dominuje betonowa zabudowa. Wspólnie z innymi miastami będziemy pracować nad powołaniem do życia idei, którą nazwaliśmy „zielona akupunktura”. Wyznaczyliśmy kilka miejsc w naszym mieście, które podczas gorących dni nie są chętnie odwiedzane. Sprawimy, by stały się one zielone, ekologiczne i bardziej przyjazne dla mieszkańców – zaznacza wiceprezydent Marcin Michalik.

Realizacja projektu potrwa ok. 3 lat, a oprócz Chorzowa zaangażuje się w niego niemieckie miasto Erfurt, włoska Alessandria, a także słowacki Liptowski Mikułas. Wesprą go też specjaliści z Instytutu w Dreźnie, Turynie, Ostrawie oraz Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach. Partnerem projektu został natomiast Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie.

- W dużych gminach jest duży problem, by wygospodarować miejsca, które moglibyśmy zazielenić, ponieważ tereny, które się do tego nadają, często są atrakcyjne dla deweloperów czy przemysłu, a samorządy zezwalają na wykorzystanie ich do takich celów. Zieleń w miastach to jednak nie tylko większa estetyka, ale też zmiana mikroklimatu w danej przestrzeni, która jest bardzo potrzebna. My postaramy się skorzystać z takich miejsc, które mieszkańcy chętnie będą odwiedzać, a przy tym nie będą atrakcyjne dla potencjalnego inwestora – zaznacza Anna Starzewska-Sikora z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.

Spotkanie z przedstawicielami podmiotów zaangażowanych w realizację projektu odbyło się w środę (5 czerwca) przy Chorzowskim Centrum Kultury. To tam powstanie pierwsza zielona ściana.

 

Źródło: materiały prasowe/własne

Tomasz Breguła

Udostępnij:


zielona akupunkturaChorzówSALUTE4CEprojektAlessandriaLiptowski MikulasErfurtTuryn

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

18
Wtorek
Czerwiec 2019
Czerwiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Elżbiety, Marka, Pauli