REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Jeden przedmiot, wiele opowieści — puszkownica

Kultura

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych „Jeden przedmiot, wiele opowieści” chorzowski skansen co miesiąc prezentuje jeden eksponat ze swojej kolekcji. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie.

REKLAMA

Trzecia wystawa z cyklu prezentuje puszkownicę. Urządzenie nazywane jest podwójną puszkownicą lub zamykarką, a w języku niemieckim – Dosenverschließmaschine, Dosenmaschin. Puszkownica służyła do zamykania konserw mięsnych lub owocowych w puszkach z blachy. Eksponat został przekazany do Muzeum w 2011 roku jako darowizna przez mieszkańca Wieszowej i wpisany do księgi inwentarzowej pod numerem GPE-4662. Urządzenie zostało wykonane w fabryce „Seesener Blechwarenfabrik Fritz-Züchner” w Dolnej Saksonii. Obiekt datowany jest na lata 30. XX wieku.

Eksponaty można zobaczyć w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. - Zapraszamy na kolejne wystawy z cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści” – w czerwcu zaprezentowana zostanie tokarka - informuje chorzowski skansen.

Obecnie w Muzeum prezentowane są także dwie inne wystawy: „Kościoły drewniane województwa śląskiego w pracach Krzysztofa Kopcia” w „Galerii Na Parterze” budynku głównego oraz „Smartfon w koronce – oblicza koronki klockowej” w „Galerii Na Piętrze”.

 

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Jeden przedmiot, wiele opowieściChorzówSkansenMuzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"Chorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

26
Wtorek
Maj 2020
Maj
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
27282930
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
imieniny:
Eweliny, Jana, Pawła