AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Jeden przedmiot, wiele opowieści — puszkownica

Kultura

W ramach cyklu dziewięciu wystaw zatytułowanych „Jeden przedmiot, wiele opowieści” chorzowski skansen co miesiąc prezentuje jeden eksponat ze swojej kolekcji. Na pozór to całkiem zwykłe przedmioty — używano ich do prostych, codziennych czynności. Dzisiaj bardzo często nie znamy ich przeznaczenia i nie zdajemy sobie sprawy, jak istotną częścią życia kiedyś były. W istocie są to przedmioty niezwykłe tak, jak niezwykłe wiążą się z nimi historie.

REKLAMA

Trzecia wystawa z cyklu prezentuje puszkownicę. Urządzenie nazywane jest podwójną puszkownicą lub zamykarką, a w języku niemieckim – Dosenverschließmaschine, Dosenmaschin. Puszkownica służyła do zamykania konserw mięsnych lub owocowych w puszkach z blachy. Eksponat został przekazany do Muzeum w 2011 roku jako darowizna przez mieszkańca Wieszowej i wpisany do księgi inwentarzowej pod numerem GPE-4662. Urządzenie zostało wykonane w fabryce „Seesener Blechwarenfabrik Fritz-Züchner” w Dolnej Saksonii. Obiekt datowany jest na lata 30. XX wieku.

Eksponaty można zobaczyć w „Galerii Na Piętrze”, w budynku głównym Muzeum, przy ulicy Parkowej 25 w Chorzowie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. - Zapraszamy na kolejne wystawy z cyklu „Jeden przedmiot, wiele opowieści” – w czerwcu zaprezentowana zostanie tokarka - informuje chorzowski skansen.

Obecnie w Muzeum prezentowane są także dwie inne wystawy: „Kościoły drewniane województwa śląskiego w pracach Krzysztofa Kopcia” w „Galerii Na Parterze” budynku głównego oraz „Smartfon w koronce – oblicza koronki klockowej” w „Galerii Na Piętrze”.

 

Źródło: Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny" w Chorzowie

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Jeden przedmiot, wiele opowieściChorzówSkansenMuzeum "Górnośląski Park Etnograficzny"Chorzów

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Poniedziałek
Sierpień 2019
Sierpień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
imieniny:
Emilii, Julinana, Konstancji