REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Czy województwo śląskie zmieni nazwę?

Miasto

Stowarzyszenie "Beskidzki Dom", wraz z kilkunastoma innymi organizacjami pozarządowymi, domaga się zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Petycja w tej sprawie ma trafić do MSWiA.

REKLAMA

Jak przekonują członkowie stowarzyszenia "Beskidzki Dom", wschodnią część województwa śląskiego zajmują obszary stanowiące historyczną Małopolskę. Autorzy petycji wymieniają tereny Zagłębia Dąbrowskiego, Częstochowy, Jaworzna z okolicami, Żywiecczyzny, oraz wschodniej części powiatu bielskiego wraz z Bielskiem-Białą. - Różnorodność województwa nie została przez twórców reformy samorządowej uszanowana ani w jego nazewnictwie, ani w heraldyce - czytamy w ich piśmie.

Po tym jak członkowie stowarzyszenia opublikowali w internecie pismo z żądaniem utworzenia województwa śląsko-małopolskiego, nie wytyczając przy tym nowych granic administracyjnych, spadła na nich fala krytyki. Poniżej zamieszczamy ich odpowiedź, wraz z pismem opisującym ich stanowisko:

Petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz zmiany jego heraldyki, złożyli 20 lutego w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach, przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń. Dokument ma trafić w dalszej kolejności do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jaka będzie odpowiedź w tej sprawie? O tym przekonamy się prawdopodobnie już wkrótce.

 

Fot.: Flickr.com

Tomasz Breguła

Udostępnij:


ŚląskMałopolskaśląsko-małopolskieśląskiewojewództwozmiana nazwypetycjaStowarzyszenie "Beskidzki Dom"

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Środa
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kingi, Krystyna, Michaliny