REKLAMA

REKLAMA

AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

O włos od tragedii

Na Sygnale

O dużym szczęściu może mówić mieszkanka Chorzowa. Gdyby nie czujka, która zaalarmowała ją o niebezpieczeństwie, wczorajszy wieczór mógł skończyć się dla niej tragicznie. Policjanci i strażacy kolejny raz apelują o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

REKLAMA

W czwartek tuż po godz. 19:00 do dyżurnego chorzowskiej komendy zadzwoniła młoda mieszkanka Chorzowa i poprosiła o pomoc, gdyż załączyła się jej czujka tlenku węgla. Na miejsce natychmiast zostali skierowani mundurowi z chorzowskiej „jedynki”. Powiadomiona została również straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Na miejscu strażacy stwierdzili, że z piecyka gazowego ulatniał się tlenek węgla. Na szczęście dzięki czujce, tym razem nie doszło do tragedii. Po przewietrzeniu mieszkania i wyłączeniu niesprawnego piecyka, kobieta mogła powrócić do mieszkania.

- Wczorajsze zdarzenie pokazuje, że warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujnik tlenku węgla. Podstawową funkcją takiego czujnika jest wykrywanie czadu i alarmowanie lokatorów w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi on poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach i pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia – informują chorzowscy policjanci.

Pamiętajmy, że tego typu czujniki powinny znaleźć się w pomieszczeniach, w których palimy kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Podstawowym błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbytnio zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność.

W przypadku, w którym nie mamy możliwości zainstalowania czujnika tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

 

Źródło: KMP Chorzów

Tomasz Breguła

Udostępnij:


tlenek węglaczujkaChorzówinterwencjapolicjastraż pożarna

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Środa
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kingi, Krystyna, Michaliny