REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Będą większe dotacje na wymianę pieców

Miasto

W trakcie dzisiejszej sesji samorządu podjęto uchwałę w sprawie dofinansowania z budżetu miasta modernizacji ogrzewania w lokalach i budynkach mieszkalnych. Kwota maksymalna, o jaką można się ubiegać decydując się na wymianę starego pieca, wzrosła do 3 tys. zł.

REKLAMA

Niska emisja wciąż jest sporym problemem dla miast z terenu województwa śląskiego. By go zniwelować, prowadzone są akcje, mające zachęcić mieszkańców regionu, do wymiany starego pieca na proekologiczny. Tak jest również w Chorzowie. Podczas dzisiejszej sesji rady miasta podniesiona została maksymalna kwota, jaką można otrzymać na modernizację ogrzewania, do 3 tys. zł.

Przestarzałe piece węglowe, a także gęsta zabudowa, typowa dla konurbacji górnośląskiej, potęgują problem zanieczyszczenia powietrza, potocznie nazywanego „smogiem”. W naszym mieście pogłębiają go dodatkowo często zdarzające się przypadki spalania odpadów w domowych paleniskach. Jak widać, niektórych nie odstraszają kary, które w przypadku tego rodzaju wykroczenia, mogą wynieść nawet 5 tys. zł.

O tym jak ważna jest walka z niską emisją, przekonuje prezydent miasta. – Smog to jeden z największych problemów, z którym musimy się wspólnie zmierzyć. Programy wymiany pieców czy termomodernizacje to niejedyne narzędzia walki o czyste powietrze. Konieczne są także akcje edukacyjne – musimy rozmawiać o tym skąd bierze się smog i jakie niesie ze sobą zagrożenia – podkreśla Andrzej Kotala.

Oprócz programu wymiany pieców, władze miasta walczą ze smogiem również poprzez akcje edukacyjne, prowadzenie termomodernizacji budynków mieszkalnych, a od kilku miesięcy także za pośrednictwem specjalnych tablic informacyjnych, wskazujących poziom zanieczyszczenia powietrza w okolicy.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


wymiana piecówwalka z niską emisjąŚląskChorzówdofinansowaniarada miasta

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

24
Środa
Lipiec 2019
Lipiec
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Kingi, Krystyna, Michaliny