REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Już wkrótce ruszy modernizacja Planetarium Śląskiego

Miasto

Niebawem rozpocznie się długo zapowiadana przebudowa Planetarium Śląskiego. Inwestycja pochłonie 98 mln zł, z czego aż 82,5 mln pokryją środki unijne. Zakończenie prac jest planowane na ostatni kwartał 2020 roku.

REKLAMA

- Trwają procedury wyboru generalnego wykonawcy przebudowy i modernizacji obiektu. Niebawem zostanie on wyłoniony - przekonuje Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego.

W zabytkowym budynku Planetarium zostanie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Mający ponad 60 lat główny projektor Zeissa trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo–cyfrowych. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm.

Po przeprowadzeniu inwestycji Planetarium Śląskie wzbogaci się o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. m kw. Znajdą się w nim między innymi sale wykładowe, pracownie, a także interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w zupełnie nowatorski sposób, zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Obok Planetarium zostanie wybudowana wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa.

Powyżej przedstawiliśmy jedynie część informacji na temat inwestycji. Obszerny wywiad z dyrektorem Planetarium Śląskiego, w którym została ona szczegółowo omówiona, znajduje się TUTAJ.

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Planetarium ŚląskieChorzówPark ŚląskiŚląski Park Naukimodernizacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Poniedziałek
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Łukasza, Kai, Nastazji