REKLAMA
AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Dziady Noworoczne na „Śląskiej Wiliji”

Miasto

Niezwykle barwne i pełne góralskiego wigoru Bałamuty ze Zwardonia i Juakcy z Żywca, czyli Dziady Noworoczne odwiedzą chorzowski skansen podczas „Śląskiej Wiliji”, która odbędzie się 16 grudnia.

REKLAMA

Diabły, niedźwiedzie, śmierć czy wielobarwne postacie koni porwą gości do wspólnej zabawy i przybliżą tradycję oraz symbolikę zwyczajów ludowych, związanych z okresem przejścia między starym a nowym rokiem.

Historię świętowania Bożego Narodzenia na Śląsku, Dzieciątko, betlyjkę i choinkę przybliży Marek Szołtysek. W skansenie opowiedzą również, dlaczego woda w dzień Wigilii nabiera właściwości leczniczych, a kamienie podskakują z radości i czy faktycznie to zwierzęta mówią do nas ludzkim głosem w Wigilijną Noc.

Kolędy i pastorałki zaśpiewają Zespół Pieśni i Tańca „Chorzów” oraz Zespół „Prowokalni”, zapraszając do wspólnego kolędowania, a jeśli komuś nie po drodze ze śpiewaniem, będzie mógł wykonać piękną ozdobę choinkową ze słomy lub papieru oraz stroiki świąteczne w trakcie warsztatów rękodzielniczych.

Przy wejściu do Muzeum, gości przywitają zwierzęta z „żywej szopki”, czekające szczególnie na najmłodszych gości. Impreza potrwa od godziny 12 do 16. Bilet ulgowy kosztuje 7 złotych, a normalny 10 złotych.

 

Źródło:parkslaski.pl

Magdalena Tworek-Hołda

Udostępnij:


Muzeum 'Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"WigiliaBoże Narodzenie, szopkawieczerza wigilijna

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

20
Sobota
Kwiecień 2019
Kwiecień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12345
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Czecha