AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Policja przestrzega przed upiorną lalką

Na Sygnale

Wszystko zaczyna się od zawarcia znajomości z wirtualną lalką. Na początku jest niewinnie, ale po jakimś czasie uczestnicy zostają uwikłani w grę, prowadzącą do eskalacji brutalności i gróźb. Z pozoru nieszkodliwa zabawa przeradza się w koszmar, który popycha młode osoby do samookaleczeń, a nawet samobójstw.

Gra adresowana jest do ludzi młodych i jest rozpowszechniana za pomocą komunikatorów oraz popularnych stron internetowych. Wszystko rozpoczyna się od zawarcia znajomości z upiorną lalką. Wiele szczegółów zawartych w policyjnym komunikacie wskazuje, że jest to lalka MOMO, wymyślona przez Japończyka Midori Hayashi, na co dzień zajmującego się efektami specjalnymi. Mechanizm pozyskiwania nastoletnich ofiar przypomina ubiegłoroczną grę (nazwaną "Niebieski wieloryb") zakładającą realizację przez nastolatków wyzwań.  Niebezpieczeństwo, przed którym ostrzega policja, polega na eskalacji brutalności i gróźb wobec młodych ludzi prowadzące do ich samookaleczeń, a nawet samobójstw.

Poniżej zamieszczamy komunikat wydany przez policję:

"Nowa gra internetowa adresowana jest do ludzi młodych. Rozpowszechniana jest za pomocą komunikatorów i popularnych stron internetowych. Jej mechanizm pozyskiwania nastoletnich ofiar przypomina ubiegłoroczną grę zakładającą realizację przez nastolatków tzw. wyzwań (ang. challange). Destrukcyjne zadania przekazywane są przez wirtualną lalkę. Pierwszy kontakt następuje po zaakceptowanie jej w grupie znajomych lub dodaniu jej do kontaktów. Początki znajomości z internetową postacią nie wzbudzają podejrzeń, rodzą raczej ciekawość i chęć przeżycia przygody. Jednak jej przerażający wygląd powinien zaniepokoić i być jednocześnie zapowiedzią drastycznych następstw nawiązanego kontaktu.

Kolejne etapy gry to coraz wyższy poziom agresji i większa częstotliwość gróźb kierowanych do młodej ofiary. Wirtualna lalka wysyła graczom brutalne zdjęcia, drastyczne filmy i listę wyzwań. Zastraszania, szykanowanie i nakłanianie do drastycznych zachowań następują, kiedy gracz próbuje się wycofać. Głównym celem gry jest bowiem nakłanianie młodych ludzi do samookaleczeń, a w końcowej fazie, nawet do popełnienia przez nich samobójstwa. To powoduje, że stanowi ona duże zagrożenie dla życia i zdrowia nastoletnich internautów. Niewątpliwie, gra ta stanowi próbę manipulacji osobami w okresie tzw. buntu młodzieńczego, nastolatkami o niskiej samoocenie, samotnymi, wyobcowanymi, niestabilnych emocjonalnie i o zaburzonych relacjach z  rówieśnikami. Jak podają media, gra już zebrała na świecie tragiczne żniwo. Liczne samookaleczenia, a nawet samobójstwa, odnotowano na przykład w Brazylii i Argentynie."

Tomasz Breguła

Udostępnij:


policjawyzwaniawirtualna lalkaMOMOChorzówkomunikatsamobójstwa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany