AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Kiedy jest najlepszy okres na wycinkę drzew?

Nauka

Po odpłatne, profesjonalne usługi związane z wycinką drzew, składowaniem i oznaczaniem drewna, wywożeniem go do punktów skupu, a także sprzątaniem pozostałości w postaci gałęzi, konarów i korzeni, sięgają zarówno właściciele prywatnych posesji przeznaczonych na cele rekreacyjne i budowlane, jak również posiadacze lasów oraz terenów krzewiastych.

O ile jednak pierwsza z wymienionych grup właścicieli nieruchomości w większości przypadków dokonuje wycinki w celach bądź to inwestycyjnych, bądź też czysto rekreacyjnych, o tyle w przypadku lasów w grę wchodzić mogą także inne przyczyny. Poza wykorzystaniem ich w celach czysto gospodarczych, związanych z wyrębem drewna na potrzeby własne lub w celu jego sprzedaży, często właściciele tego rodzaju gruntów dokonują wycinki drzew aby uczynić zadość ustaleniom przewidzianym w planach urządzenia lasu lub uproszczonych planach urządzenia lasu. Obojętnie jednak w jakim celu przeprowadzane są opisywane czynności, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, zanim zdecydujemy się na zlecenie ich wykonania podmiotom oferującym usługi w tym zakresie.

Kiedy potrzebne jest zezwolenie na wycinkę drzew?

Konieczność uzyskania zezwolenia organów władzy publicznej na dokonanie wycinki drzew zależy w pierwszej kolejności od tego, jakie jest przeznaczenie i wykorzystanie nieruchomości. W przypadku osób fizycznych - właścicieli działek niewykorzystywanych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, podstawowym trybem administracyjnym pozostaje zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa lub krzewu, składane we właściwym urzędzie. Wycinka drzew będzie dopuszczalna wówczas, gdy w określonym ustawowo czasie organy administracyjne nie wyrażą sprzeciwu wobec zgłoszonych działań na nieruchomości. Jeżeli natomiast chodzi o przedsiębiorców, osoby prawne, a także spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe, podstawowym trybem uzyskiwania zgody na wycinkę drzew jest decyzja administracyjna przybierająca postać zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów. Wydawana jest ona w trybie postępowania administracyjnego, po weryfikacji i spełnieniu przez wnioskodawcę przewidzianych prawem wymogów, dotyczących m.in. rodzaju wycinanego drzewa oraz grubości jego pnia.

W jakim okresie nie powinno się wycinać drzew?

Przepisy powszechnie obowiązującego prawa nie wprowadzają bezwzględnych okresów ochronnych, w których nie powinno się dokonywać wycinki drzew. Zasadą pozostaje więc, że każdy właściciel nieruchomości swobodnie wybrać może sobie termin, w którym zleci wykonanie usług związanych z wycięciem drzew lub krzewów, na które uzyskał zezwolenie (lub wobec których nie wyrażono sprzeciwu). Wyjątek od tak sformułowanej zasady przewidziany został jednakże w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Przewidziane w nim regulacje zabraniają usuwania drzew i krzewów stanowiących ostoję lub miejsce gniazdowania ptaków w okresie lęgowym, za wyjątkiem sytuacji wcześniejszego uzyskania zezwolenia wydawanego przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Niezastosowanie się do tego zakazu karane jest jako wykroczenie.

więcej na: http://www.komplex-breuer.pl/wycinka-drzew/

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


drzewawycinkakiedy wyciąć drzewa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany