AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Samochód to wydatek - zaplanuj go przed kupnem!

Rozrywka

Każdy, nawet najtańszy samochód generuje koszty, które kierowca w mniejszym lub większym stopniu odczuwa w swoim portfelu. Dlatego lepiej je zaplanować jeszcze przed kupnem, żeby móc się przygotować na opłaty związane z posiadaniem i użytkowaniem auta. Omawiamy je poniżej.

Naprawy i wymiany części eksploatacyjnych

Niezależnie od tego, czy kupujesz nowe, czy używane auto, prędzej czy później pojawi się konieczność wykonania różnego rodzaju napraw i wymiany podstawowych części eksploatacyjnych. O ile w przypadku nowego auta możesz liczyć na naprawę ewentualnych usterek w ramach gwarancji, o tyle wymian i napraw części eksploatacyjnych gwarancja często nie obejmuje. Im starsze auto, tym oczywiście więcej pieniędzy pochłoną wszelkiego rodzaju defekty i wady. W przypadku poważnych napraw koszty mogą wynosić nawet kilka tys. zł.

Paliwo

Wysokość wydatków na paliwo zależy przede wszystkim od trzech czynników: pojemności silnika, średniego przebiegu w określonym okresie oraz stylu jazdy. Ze względu na wysokie ceny benzyny, które dla wielu Polaków są szczególnie mocno odczuwalne w portfelach, warto zastanowić się nad montażem instalacji LPG. Gwarantuje ona znaczną obniżkę kosztów związanych z paliwem.

Ubezpieczenie

Kupując samochód, pamiętaj, że będzie trzeba go ubezpieczyć. Chcesz czy nie, musisz dla niego opłacić polisę OC, której koszt może wynosić od kilkuset zł do nawet kilku tys. zł. Dlatego przed nabyciem pojazdu sprawdź, ile Cię wyniesie ubezpieczenie auta na kalkulator-oc-ac.auto.pl, żeby móc zaplanować ten wydatek. Pamiętaj jednak, że samo OC daje bardzo ubogą ochronę i jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie w razie każdej możliwej szkody, powinieneś dokupić również autocasco.

Innym ubezpieczeniem, które warto wykupić, jest NNW. Jeżeli je posiadasz, w razie trwałych obrażeń lub śmierci w efekcie zdarzenia drogowego Ty lub wskazane przez Ciebie osoby otrzymają odszkodowanie. Z kolei polisa assistance jest przeznaczona dla kierowców, którzy wybierają się w daleką podróż. Wykupując ją, w przypadku niemożności kontynuowania jazdy spowodowanej zepsuciem auta otrzymasz pomoc techniczną i ewentualnie medyczną, logistyczną oraz informatyczną, o ile warunki ubezpieczenia assistance je obejmują. Możesz je wykupić w wielu towarzystwach, jak np. Aviva, AXA, PZU czy Warta.

Mycie

Co jakiś czas przydałoby się umyć auto, co wiąże się z kosztami – co prawda niewielkimi, ale kilkadziesiąt zł miesięcznie trzeba uwzględnić w wydatkach.

Gadżety

Radio, nawigacja GPS, blokada kierownicy, pokrowce na fotele, podłokietnik, dywaniki – to tylko niewielka część licznych gadżetów, które przydadzą się w trakcie jazdy i generują mniejsze lub większe koszty.

artykuł sponsorowany

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


samochódpaliwo

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany