AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Żegnamy Bernarda Krawczyka

Kultura

Ubiegłej niedzieli, w wieku 87 lat, zmarł wybitny śląski aktor Bernard Krawczyk. Mimo podeszłego wieku, do końca swoich dni, pozostawał aktywny zawodowo. W październiku miał wystąpić na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury, w sztuce Ingmara Villqista "Królewska Huta", stworzonej na 150. rocznicę nadania praw miejskich Królewskiej Hucie.

REKLAMA

Bernar Krawczyk był aktorem Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Współpracował również z Gliwickim Teatrem Muzycznym. Jego najważniejsze role teatralne to Bohater w „Kartotece”, Żadow w „Intratnej posadzie”, Alojzy Bąbel w „Niezwykłej przygodzie Pana Kleksa”, Zbigniew w „Mazepie”, tytułowa w „Weselu Figara”, a także Kreona w „Antygonie” J. Anouilha, za którą to rolę otrzymał Złotą Maskę.

Został legendą śląskiego teatru i filmu, również dzięki rolom zagranym u Kazimierza Kutza. W 1969 roku wcielił się w postać Dominika w "Soli ziemi czarnej", a dwa lata później zagrał Franciszka Bułę w filmie "Perła w koronie". W późniejszych latach pojawił się również w takich produkcjach jak "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze czy "Drzazgi" Macieja Pieprzycy. W 2009 roku został laureatem nagrody im. Wojciecha Korfantego. W październiku miał wystąpić na deskach Chorzowskiego Centrum Kultury.

- W ostatnim czasie mieliśmy zaszczyt współpracować z Bernardem Krawczykiem, który pracował nad rolą w sztuce Ingmara Villqista pt. ,,Królewska Huta’’ poświęconej 150-leciu Królewskiej Huty. Prapremiera spektaklu była zaplanowana na 6 października 2018 r., w Chorzowskim Centrum Kultury - czytamy na stronie internetowej ChCK. - Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego przyjaciela, wybitnego śląskiego aktora. Jego rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy najgłębszego współczucia - poinformował ChCK.

 

Fot.: ChCK

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Bernard KrawczykChCKaktorTeatr ŚląskiKazimierz KutzPerła w koronieSól ziemi czarnejśmierć

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Piątek
Listopad 2018
Listopad
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
12
imieniny:
Edmunda, Marii, Marka