AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Wycieczka zagranicę? Zobacz co musisz wiedzieć

Turystyka

Dzięki naszemu centralnemu usytuowaniu w Europie możemy wyruszyć na wakacje lub po prostu zagraniczny wyjazd samodzielnie, wsiadając za kółko. Chorwacja, Francja, a może Rosja? Dopisz sobie inne możliwe kierunki. Pamiętaj jednak, żeby się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Samochód gotowy na wszystko

Zanim zaczniesz sprawdzać jakiekolwiek formalności czy otworzysz kalkulator OC najtaniejuagenta.pl w poszukiwaniu ubezpieczenia na podróż, pomyśl o samochodzie, który ma pojechać dalej niż zwykle. Masz ważny przegląd? Nieważne, najlepiej i tak zajrzeć pod maskę i rzucić okiem na wszystkie układy. Wymiana płynów eksploatacyjnych, sprawdzenie stanu opon, troska o klimatyzację czy upewnienie się co do jakości akumulatora – to wszystko czynności, których potrzebujesz, żeby czuć się w trasie bezpiecznie. Jasne, zawsze może się coś wydarzyć, ale fakty są takie, że dbając o odpowiednie przygotowanie pojazdu, minimalizujesz ryzyko.

Dobrze jest przemyśleć zakup dodatkowego bagażnika na dach lub na przykład uchwytu na rowery. Aktualizacja map w nawigacji GPS czy zakup nowego przewodnika również pozwolą czuć się spokojniej na długiej i wymagającej trasie. Nieco wcześniej niż kilka minut przed planowanym startem sprawdź, czy na pewno torby i plecaki zmieszczą się w bagażniku. Upewnij się, że samochód jest gotowy na 100% do wyjazdu na daleką trasę.

Zbierz wszystkie informacje

Weź pod uwagę czynniki pogodowe, roboty drogowe, przepisy graniczne i krajowe, koszty paliwa i noclegów na trasie, długość poszczególnych etapów i wiele innych kwestii, które zadecydują o jakości Twojej podróży. Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia, w niektórych krajach wystarczy nasze OC, ale w innych wymagana jest tak zwana Zielona Karta. Są jednak sytuacje, gdy o tym zapominamy. Na szczęście w Internecie nie brakuje poradników o innym rozwiązaniu, jakim jest OC graniczne – sprawdź, co warto wiedzieć. To polisa krótkoterminowa, która działa 15 lub 30 dni i chroni przed odpowiedzialnością za szkody, które ewentualnie spowodujesz. Działa zamiast Zielonej Karty, dlatego przejazd przez konkretne terytorium jest całkowicie legalny.

Chociaż jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest OC, na dłuższe trasy warto rozważyć wykupienie innych polis – AC, assistance lub NNW. Każda z nich może się przydać, szczególnie daleko od domu, a ceny w pakietach bywają naprawdę atrakcyjne. Dzięki autocasco możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku zniszczenia lub kradzieży pojazdu bez względu na przyczynę. Assistance ułatwi Ci funkcjonowanie w sytuacjach kryzysowych, na przykład dzięki możliwości przenocowania w hotelu czy odholowania pojazdu do najbliższego mechanika. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest z kolei „dmuchaniem na zimno” – dzięki niemu można liczyć na pieniądze na leczenie czy rehabilitację po wypadku drogowym.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


wakacjesamochódwakacje za kółkiem

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany