AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Industriada jest kobietą [WIDEO]

Kultura

Już w czerwcu odbędzie się kolejna edycja Industriady, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki. W tym roku festiwal dziedzictwa przemysłowego będzie miał wyjątkowy charakter.

REKLAMA

„Industriada jest kobietą” - tak brzmi hasło tegorocznej edycji imprezy. Przesłanie budzi wśród zainteresowanych niemałe zaciekawienie. Pomysłodawcy postanowili położyć nacisk na ukazanie roli kobiet, która często była schowana na dalszym planie. Dowiemy się zatem, o znaczeniu pracy pań na rzecz życia gospodarczego i społecznego, a także ich wpływie na kulturę przemysłową. - W tym roku hasło festiwalu brzmi „Industria jest kobietą” i gdyby spojrzeć na dzieje Śląska, to rola kobiet zawsze była bardzo istotna, dlatego warto o tym mówić. - podkreśla Henryk Mercik, członek zarządu woj. śląskiego.

Industriada z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W związku z tym, jej program jest stale wzbogacany. Na uczestników czeka ponad 500 bezpłatnych wydarzeń, odbywających się w 25 miastach. Oprócz tego organizatorzy zapewniają kolejną garść imprez biletowanych oraz takich, w których udział należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Industriada w liczbach wygląda imponująco i naprawdę jest z czego wybierać. Święto Szlaku Zabytków Techniki to święto całego regionu i jego mieszkańców, ale chcemy, by nasz flagowy produkt turystyczny był coraz popularniejszy w całej Polsce i tak się dzieje. - mówi Henryk Mercik Dodatkowym atutem będzie również kwestia przejazdu, bowiem na wszystkich biorących udział w Industriadzie, czeka darmowy transport miejski zapewniany przez KZK GOP, MZKP Tychy, ZTZ Rybnik oraz Koleje Śląskie. Ten ostatni przewoźnik uruchomi także dodatkowe pociągi, które ułatwią dojazd oraz powrót z oficjalnego finału Industriady, który odbędzie się Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Kolejnym ciekawym faktem, że impreza będzie mogła poszczycić się obiektem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chodzi oczywiście o Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach. - W tym roku po raz pierwszy Industriada odbywać się będzie również w obiekcie UNESCO, co nas szczególnie cieszy i potwierdza, że droga, którą obrał samorząd wojewódzki, polegająca na promocji regionu przez jego dziedzictwo przemysłowe, była słuszna – komentuje Mercik.

 

W Chorzowie, Industriada zawita w tym roku pod Szyb Prezydent i zarazem do kompleksu Szytygarka. 8 czerwca na uczestników czeka koncert Joli Literskiej z Rudokapeli. Dzień później odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń, m.in. wystawy, koncerty, warsztaty, projekcje, gra fabularna czy tez zawody sprawnościowe. Z dokładnym programem Industriady można zapoznać się na oficjalnej stronie imprezy: www.industriada.pl, w zakładace „program”. Wydarzenie nie zagości natomiast w Hucie Królewskiej, ze względu na prace związane z inwestycją jaką jest stworzenie w tamtejszym obiekcie Muzeum Hutnictwa.

- Naturalną rzeczą wydaje się nawiązywanie do przeszłości hutniczej czy górniczej. Chorzów włącza Industriadę w ramach Święta Miasta. Impreza plenerowa od rana aż do późnych godzin nocnych w naszym mieście odbędzie się właśnie pod Szybem Prezydent już 9 czerwca, a dzień wcześniej koncert zagra Jolanta Literska z Rudokapeli – mówi z-ca prezydenta miasta, Wiesław Ciężkowski.

 

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


IndustriadaChorzówHenryk MercikWiesław Ciężkowskitechnikazabytkinaukahistoriaedukacja

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

17
Środa
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Antonii, Ignacego, Wiktora