AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Naszemiasto: Największe katastrofy górnicze na Śląsku i Zagłębiu. Liczba ofiar jest wstrząsająca!

Kącik Prasowy

Górnictwo najlepiej w całej Polsce rozwinęło się na Śląsku. Niestety wiązało się to nie tylko z pozytywnymi stronami tego przemysłu, ale również z wieloma przykrymi katastrofami.

REKLAMA

Z tzw. szkodami górniczymi borykamy się do dziś. Jednak to pestka w porównaniu do tego, jakie żniwo zebrały wypadki na kopalniach. Wielu ludzi straciło życie na wskutek katastrof. Portal Naszemiasto  przygotował zestawienie największych takich wypadków jakie miały miejsce od XIX w. aż po czasy obecne. Kryterium była liczba ofiar - brano pod uwagę zdarzenia, w których było co najmniej 5 ofiar śmiertelnych. Do niektórych z nich doszło na terenie chorzowskich kopalni - "Barbara-Wyzwolenie", "Chorzów"

- 21 marca 1954 roku w chorzowskiej kopalni „Barbara-Wyzwolenie” doszło do największej tragedii w powojennym polskim górnictwie. Zaprószenie ognia od lamp karbidowych lub też samozapalenie się węgla doprowadziło do tragedii na ogromną skalę. [...].Choć oficjalna wersja władz mówiła o śmierci 45 osób, to jednak dziś wiemy, że ofiar było co najmniej 80 (mówi się nawet o 120). Nie mieli oni szans na przeżycie przy tak wysokim stężeniu tlenku węgla i temperaturze - informuje portal Naszemiasto.

- 25 sierpnia z kolei wybucha pożar w kopalni „Chorzów”. Mimo sprawnej akcji ratunkowej część górników zostaje uwięziona w zadymionych wyrobiskach. Przyczynia się to do śmierci trzydziestu z nich - czytamy dalej.

- 21 kwietnia 1980 w KWK Barbara-Chorzów po tąpnięciu ginie 7 osób.

Więcej na temat katastrof w Chorzowie oraz innych miastach na terenie Śląska można przeczytać na: http://slaskie.naszemiasto.pl

 

Źródło: slaskie.naszemiasto.pl

Fot.: pixabay.com/

 

Kamila Latała

Udostępnij:


Górnictwokopalnie

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

15
Poniedziałek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Jadwigi, Leonarda, Teresy