W Parku Śląskim wracają "Śniadania na trawie"

Miasto

Nie wszystko musi dziać się szybko, w sposób ściśle zaplanowany. Czasem po prostu wystarczy rozłożyć koc na łące, zjeść coś dobrego i nie myśleć o codziennych problemach. Być z najbliższymi i obserwować tysiące kwitnących róż. A najlepiej zrobić te wszystkie rzeczy jednocześnie, podczas „Śniadania na trawie”, które od 19 maja do 1 września, będzie odbywać się w każdą sobotę w ogrodzie różanym.

REKLAMA

„Śniadanie na trawie” to konkurencja dla stania w kolejkach, robienia porządków na strychu, dla mycia samochodu i tych wszystkich rzeczy, na które tylko pozornie nie mamy czasu w tygodniu. Tegoroczny cykl to aż szesnaście spotkań.

– Tym razem będziemy co tydzień, w każdą sobotę. Nasza impreza cieszy się bowiem tak dużą popularnością i – co bardzo ważne – jest elementem misji, jaką pełni Park Śląski – podkreśla Kamila Okoń, organizatorka tegorocznego cyklu. Każda z imprez rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do 16.

Uczestnicy będą mieć okazję odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody największego ogrodu różanego w Polsce, a także pobyć z rodziną, nabrać dystansu do dnia powszedniego. W trakcie spotkań będą promowane tematy związane ze zdrowym stylem życia, ekologią, zrównoważonym rozwojem i odpowiedzialnością za środowisko. Prelegenci mają mówić o idei slow food, żywności genetycznie modyfikowanej i fair trade oraz zdrowej żywności.

Śniadaniowa formuła, podobnie jak w latach ubiegłych, jest bardzo luźna, ale program w tym roku niezwykle bogaty. Chętni będą mogli oczywiście spróbować pysznego jedzenia od lokalnych dostawców i food trucków oraz wypocząć na leżakach. Podobnie jak podczas ostatniej edycji najmłodsi uczestnicy wezmą udział w kilku strefach animacji i warsztatów, które zorganizuje zabrzańskie Studio Artystyczne Maciej. W imprezę włączą się też Uniwersytet SWPS, który przygotuje wykłady m.in. o sekualności w środkach masowego przekazu i o zdradzie w związkach, a także Centrum Medyczne Signum z wykładem dietetyka na temat slow food.

Po raz kolejny odbędą się też dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach EkoSpotkania, które zorganizuje Fundacja Park Śląski. To dwanaście tematycznych otwartych wykładów ze specjalistami różnych dziedzin przyrodniczych. Każde spotkanie będzie się składało z części terenowej i wykładu (łącznie 3 godziny). Tematyka spotkań będzie korespondować z kalendarzem świąt przyrodniczych.

- Stres nie najlepiej wpływa na nasze zdrowie. Może prowadzić do wielu dolegliwości. Dobrze znaleźć więc metodę lub miejsce, które pozwala nam się odstresować lub zapomnieć o problemach dnia codziennego. „Śniadanie na trawie” świetnie spełnia te kryteria. Szukamy takich miejsc, gdzie można swobodnie pobyć z rodziną, przyjaciółmi, pośmiać się, pomyśleć, zreflektować się, zastanowić nad pewnymi sprawami. Łono natury uspokaja, ale też sprawia, że człowiek chętniej chłonie wiedzę na różne tematy. Stąd pomysł przekazywania jej w ciekawej formie. Na naszych wykładach będziemy mówić przede wszystkim o związkach, zarówno tych małżeńskich i partnerskich, jak w rodzinach między dziećmi i ich rodzicami - mówi Aleksandra Żyłkowska psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, która poprowadzi wykłady SWPS podczas „Śniadania na trawie”

Tematys spotkań:

19 maja – SWPS: Seksualizacja – czy środki masowego przekazu wpływają na seksualność?
26 maja – EkoSpotkanie: Ogrody hydroponiczne i miniaturowe ogrody deszczowe, prowadzący dr Witold Szwedkowski.
2 czerwca – EkoSpotkanie: Rośliny inwazyjne, prowadzący prof. dr hab. Adam Rostański.
SWPS: Dlaczego zdrada? Natura niewierności małżeńskiej.
9 czerwca – SWPS: Inteligencja erotyczna – o co chodzi w związku?
Spotkanie z położną z Centrum Medycznego Sigum.
16 czerwca – Wykład dietetyka z Centrum Medycznego Signum.
23 czerwca – EkoSpotkanie: Uroki Rosarium, prowadzący mgr inż. Krystian Golasz.
EkoSpotkanie: Bioróżnorodność na przykładzie róż, prowadzący
mgr inż. Łukasz Drozd.
EkoSpotkanie: Koncepcja zakładania ogrodów różanych w Polsce, prowadząca
dr hab. Elżbieta Myjak-Sokołowska.
30 czerwca – SWPS: Kontekst emocjonalny: seks w mózgu małpy.
7 lipca – EkoSpotkanie: Sekretne życie drzew, prowadzący prof. dr hab. Piotr Skubała.
14 lipca – SWPS: Jak mądrze rozmawiać z dzieckiem o sekualności?
21 lipca – EkoSpotkanie: Tajniki fotografowania przyrody, prowadząca dr Barbara
Bacler-Żbikowska.
28 lipca – SWPS: Moja seksualność = moja sprawa.
4 sierpnia – EkoSpotkanie: Budowanie relacji z naturą, prowadzący dr Ryszard Kulik.
18 sierpnia – EkoSpotkanie: Lecznicze właściwości ziół, prowadząca dr Barbara
Bacler-Żbikowska.
SWPS: Psychika – jak zrozumieć choroby i zaburzenia psychiczne?
1 września – EkoSpotkanie: Pożyteczne owady, prowadząca
dr Agnieszka Babczyńska.
SWPS: Rodzice jako bogowie – mit rodzica doskonałego.

 

Źródło: Park Śląski

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Śniadania na trawiePark ŚląskiChorzówterminyprogrampsycholog

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Środa
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Januarego, Konstancji, Leopolda