AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Telefon za kierownicą - tragedia na drodze

Na Sygnale

We wtorek w całej Polsce prowadzone były policyjne działania „Telefon”. W tą niezwykle ważną, z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach, akcję włączyli się także chorzowscy policjanci. Mundurowi zwracali uwagę na kierujących, którzy w czasie podróży korzystali z telefonów komórkowych i tym samym narażali siebie oraz innych użytkowników dróg na poważne niebezpieczeństwo.

REKLAMA

Czynników, które są powodem kolizji i wypadków drogowych jest wiele. To m.in. niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, wymuszenie pierwszeństwa, kierowanie pojazdem pod działaniem alkoholu, ale także używanie za kierownicą telefonu komórkowego.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy to zjawisko, bardzo szerokie i często spotykane na naszych drogach. Dziś to nie jest związane tylko z  telefonem do bliskich z krótką informacją o swym aktualnym miejscu przebywania w trasie ale wręcz sprowadza się do prowadzenia swych firm przez telefon, kilkudziesięciominutowych instruktaży i poleceń skierowanych do pracowników czy administrowania portali społecznościowych. Biorąc pod uwagę to, że przy prędkościach, którymi poruszamy się na drogach wystarczy kilka sekund do tragedii, to oceniają jakiś dłuższy przedział czasowy należy mówić o skrajnej nieodpowiedzialności i totalnym braku rozwagi.

Aby zobrazować skalę zagrożenia wywołanego czynnym korzystaniem z urządzenia mobilnego podczas jazdy, warto posłużyć się liczbami. Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką  odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

Źródło: Komenda Miejska Policji w Chorzowie

Wojciech Czaputa

Udostępnij:


Chorzówpolicjana sygnalebezpieczeństwotelefony

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ambrożego, Florentyny, Gawła