AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Chorzowska architektura - budynek ZUS-u

Turystyka

Zastanawialiście się z jakiego okresu jest dany budynek w naszym mieście i czym się charakteryzuje. A może nie wiedzieliście, że takie cuda architektury znajdują się w naszym mieście. Specjalnie dla Was wraz z konserwatorem zabytków w naszym mieście - Ryszardem Szopą postanowiliśmy przybliżyć Wam te budynki.

Galeria zdjęć


Budynek ZUS (ul. Dąbrowskiego 45) – wybudowany w latach 1925-1927 w stylu modernistycznym z elementami klasycyzmu według projektu Rudolfa Ziółki. Posiada cechy stylistyczne odwołujące się do form architektury klasycystycznej, jest to budynek posiadający pilastry w wielkim porządku, tympanon nad ryzalitem, naczółki okienne itd. Wszystkie te elementy stanowią o reprezentacyjnym i monumentalnym charakterze tej architektury. Ponadto kompozycja bryły z wyeksponowanym poprzedzonym schodami ryzalitem oraz dwoma płaskimi bocznymi ryzalitami odwołuje się do założeń pałacowych XVIII wieku (okresu baroku). Podobne rozwiązania w ramach architektury municypalnej zastosowano w budynku Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Warto podkreślić, iż we wnętrzu również zastosowano rozwiązania monumentalno - pałacowe chociażby w układzie głównej klatki schodowej czy paradnej sali obrad w układzie dwóch kondygnacji, gdzie ściany licowane są boazeriami, drzwi są bardzo dekoracyjne, strop kasetonowy a w oknach dyskretne oszklenia witrażowe.

Należy podkreślić, że te klasycystyczne i pałacowe cytaty zostały wykorzystane w budynku urzędowym a sama jego funkcja została obudowana wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak windy, centrala telefoniczna, hydranty przeciwpożarowe, ergonomiczne sale, biura, pracownie, magazyny, czy garaż dla samochodów, jak też ubikacje.

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


zakład ubezpieczeń społecznychzus chorzówryszard szopa

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Sobota
Luty 2019
Luty
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
28293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
123
imieniny:
Danuty, Daniela, Juliany