Powołano radę ds. Muzeum Hutnictwa

Miasto

Na początku kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Programowej Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Jej głównym celem będzie zapewnienie merytorycznego wsparcia dla zespołu ds. realizacji projektu. Wiemy już jakie osoby będą sprawować pieczę nad inwestycją.

Galeria zdjęć


REKLAMA

W połowie lutego zapadła pozytywna decyzja ws. utworzenia pierwszego w Polsce Muzeum Hutnictwa. Inwestycja ma kosztować będzie prawie 22 mln zł. Władze Chorzowa pozyskały środki na ten cel we współpracy z Kopalnią Guido. Obydwa podmioty otrzymają do podziału ponad 58 mln zł unijnej dotacji. Tak ma wyglądać chorzowskie muzeum po zakończeniu prac:

Wiadomo już, że w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie staną m.in. młot Ansaldo, prasa hydrauliczna i walcarki. Warto przypomnieć, że w hali od kilku lat można już podziwiać XIX wieczny młot parowo–powietrzny Brinkmann’a, a na pobliskim rondzie ustawiono 3-metrowy młot wyprodukowany w Hucie Zygmunt. Do końca przyszłego roku hala w centrum Chorzowa przejdzie gruntowną renowację, która przeprowadzona zostanie z dbałością o detale architektoniczne, takie jak kształt okien czy wygląd bramy głównej. Całkowicie odnowiona zostanie także przybudówka, w której powstanie nowoczesna sala audiowizualna.

Nad przebiegiem prac będzie czuwać rada powołana specjalnie na potrzeby inwestycji. Na jej czele stanie były konserwator zabytków w Chorzowie, a obecnie członek zarządu województwa śląskiego, Henryk Mercik. W skład zespołu wejdą również m.in. Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i prof. dr hab. inż. Janusz Szpytko, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z ramienia miasta do rady dołączy Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta ds. społecznych, Mariusz Jankowski, pełnomocnik prezydenta ds. obsługi inwestora oraz Rafał Zaremba, dyrektor wydziału kultury, sportu i turystyki w urzędzie miasta.

Informacje dot. powołania Rady Programowej Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przekazał za pośrednictwem Facebooka Henryk Mercik:

Źródło: własne/Henryk Mercik

Fot.: Henryk Mercik

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Rada Programowa Muzeum Hutnictwa w ChorzowieHenryk MercikChorzówKopalnia Guidoskład rady

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

19
Środa
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Januarego, Konstancji, Leopolda