AKTUALNOŚCIMiastoSportRozrywkaNaukaTurystykaNa SygnaleKącik PrasowyKulturaPrzetargi i komunikatyGłos RadnegoSesje Rady MiastaWładze MiastaWybory

Czy teraz jest dobry czas na wzięcie kredytu hipotecznego?

Nauka

Jednym z największych marzeń każdego z nas jest posiadanie swoich własnych czterech kątów. Niestety, zazwyczaj kupno mieszkania wiąże się z ogromnym, jednorazowym wydatkiem, na który stać tylko nielicznych. Powoduje to, że dość często bierzemy na ten cel kredyt hipoteczny. Czy teraz jest dobry czas na jego wzięcie?

REKLAMA

Kredyt hipoteczny - poważna decyzja

Kredyt hipoteczny jest tym rodzajem kredytu, który z reguły udzielany jest na dłuższy okres czasu (zazwyczaj jest to 20 - 30 lat), pod zabezpieczenie nieruchomości, należącej do kredytobiorcy. Zabezpieczenie to ustanowione jest w formie hipoteki, która jest ograniczona prawem rzeczowym do dochodzenia swoich należności, w przypadku zaprzestania spłaty rat. Kredyty hipoteczne możemy podzielić ze względu na walutę, rodzaj oprocentowania, rat jak i jego cel.

Kredyt hipoteczny i zakup nowego mieszkania lub domu, to dla większości z nas, największa, jednorazowa transakcja w życiu. Dlatego też decyzję o nim trzeba bardzo dokładnie przemyśleć i zastanowić się, która oferta z tak wielu nam proponowanych, będzie dla nas najkorzystniejsza. Szczególnie, zwróćmy uwagę na wszystkie koszty z nim związane i to czy będziemy w stanie, przez następne kilkadziesiąt lat, spłacać tak duże zobowiązanie. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat kredytów hipotecznych, zapraszamy tutaj https://hipoteki.net/ranking-kredytow-hipotecznych/ - dzięki rankingowi porównasz bezpłatnie oferty 18 banków.

Tanie kredyty hipoteczne dalej w 2018 roku

Kredyty hipoteczne już od kilku lat są tanie, tak jak jeszcze nigdy do tej pory. Wszystko ze względu na rekordowo niską stopę procentową, która jest jednym ze składników, kształtujących ich cenę. Przykładowo, w 2008 roku, stopa procentowa, która ustalana jest przez Radę Polityki Pieniężnej, była aż czterokrotnie wyższa. Z tego też powodu stara się o nie coraz więcej osób, a banki chętnie je przyznają. Tak niska stopa procentowa zniechęca nas również do trzymania środków na lokatach terminowych i o wiele lepszą inwestycją okazuje się na przykład zakup mieszkania w celach inwestycyjnych.

Banki, by zawalczyć o klientów, utrzymują też stosunkowo niskie marże. Oznacza to niższe koszty kredytu. Jeśli już mamy kredyt hipoteczny, wzięty parę lat - obecnie jest dobry czas na jego refinansowanie. Może to pozwolić zaoszczędzić nawet 150 złotych na miesięcznej racie. Wysokość takiej oszczędności można zbadać za pomocą kalkulatora refinansowania: https://refinansowanie-rodzina-na-swoim.pl/kalkulator-refinansowania/.

Jednak trzeba mieć na uwadze, że taki tani kredyt może nieść ryzyko, jakie? Mianowicie może pojawić się podobna sytuacja, jaka zaistniała w przypadku frankowiczów. Również brali oni niedrogie kredyty we frankach szwajcarskich, w latach 2007 - 2009, a gdy kurs tej waluty gwałtownie wzrósł, popadli w długi. Niestety nie można wykluczyć również tego, że z kredytami w złotówkach może być podobnie. Jeśli stopy procentowe wzrosną - wzrosną też raty. O ile? Od kilkudziesięciu złotych do nawet dwustu złotych miesięcznie.

Jakie zmiany w kredytach hipotecznych w 2018 roku?

Od 2017 roku musimy liczyć się z wymaganym 20 procentowym wkładem własnym. Oznacza to, że każdy kto chce kupić mieszkanie, czy dom, musi na początek zaoszczędzić wymaganą kwotę. Również wpływ na te zmiany miały kłopoty frankowiczów, których wzrost franka, doprowadził do poważnych problemów ze spłatą kredytu.

Na szczęście na ten rok, jak na razie nie jest przewidywane podwyższenie tej kwoty. Wszystkie wcześniejsze zmiany natomiast mają ograniczyć dostęp do kredytów, osobom, których po prostu na nie stać i tym samym stanowić zabezpieczenie dla banków.

Czy to dobry czas na wzięcie kredytu hipotecznego?

Niestety wybór odpowiedniego momentu na zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie jest taki prosty. Jako tak długoterminowe zobowiązanie, stanowi niesamowicie duże obciążenie zarówno dla naszego domowego budżetu jak i psychiki. Przez bowiem następne kilkadziesiąt lat, tak naprawdę, wszystkie bieżące wydatki, będziemy musieli podporządkować jego spłacie.

Obecnie, przy tak niskich stopach procentowych i marżach na akceptowalnym poziomie, wzięcie kredytu hipotecznego może wydawać się bardzo dobrym pomysłem. Jednak trzeba liczyć się z tym, że nie wiadomo, jak długo jeszcze, będzie utrzymywać się tak rekordowo niska stopa procentowa, która kształtuje się na poziomie 1,5 procent. Warto więc wykorzystać obniżone raty na budowanie oszczędności pod spłatę kredytu.

W związku z tym, przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym, należy bardzo dokładnie przeanalizować swoje finansowe możliwości, a także sytuację zawodową i rodzinną. Bowiem zobowiązanie to jest jedną z najważniejszych inwestycji w naszym życiu.  

Bartłomiej Czaja

Udostępnij:


kredytkredyt hipotecznyhipoteka

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

16
Wtorek
Październik 2018
Październik
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1234
imieniny:
Ambrożego, Florentyny, Gawła