Z Poznania do Chorzowa. Nowe tramwaje wkrótce na naszych torach

Miasto

10 nowych jednoczłonowych tramwajów dla Tramwajów Śląskich dostarczy Modertrans Poznań. Wczoraj w Chorzowie podpisano umowę opiewającą na niespełna 29 mln zł. Modertrans na realizację zadania ma czas do końca czerwca 2020 r.

Galeria zdjęć


REKLAMA

Podpisana wczoraj umowa Jarosław Bakinowski i Piotr Pawlak, wiceprezesi Zarządu Modertrans Poznań oraz Bolesław Knapik, prezes zarządu spółki Tramwaje Śląskie i Jacek Kaminiorz, dyrektor ds. Ruchu, obejmuje dostawę 10 nowych wagonów jednoczłonowych, z czego 2 będą tramwajami dwukierunkowymi. Umowa zawiera również prawo opcji, z którego spółka Tramwaje Śląskie będzie mogła skorzystać, domawiając dodatkowo maksymalnie 5 wagonów jednokierunkowych o tych samych parametrach. Zgodnie z zapisami umowy, ostatni z zamówionych tramwajów ma zostać dostarczony najpóźniej do końca czerwca 2020 r.

– To zamówienie jest kolejnym krokiem w prowadzonym przez Tramwaje Śląskie od kilku lat procesie wymiany taboru. Wprawdzie nie jest duże i obejmuje krótkie, kilkunastometrowe wagony, jednak mamy i takie potrzeby taborowe. Nie wszędzie bowiem potrzebny jest wieloczłonowy, kilkudziesięciometrowy tramwaj. Są linie, jak 38 w Bytomiu, czy 24 w Sosnowcu, gdzie lepiej sprawdzi się wagon krótki – wyjaśniał Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie.

Pierwszy taki wagon

– Dla Tramwajów Śląskich zaoferowaliśmy nowoczesne tramwaje, których konstrukcja i design zewnętrzny bazują na rozwiązaniach z pojazdów Moderus Gamma. Będą to pojazdy prawie w 50 proc. niskopodłogowe, wsparte na nowoczesnych wózkach trakcyjnych. Wnętrze  tramwaju będzie wypadkową komfortu, bezpieczeństwa i ergonomii. Dla pasażerów, zgodnie z wymaganiami Zamawiającego, zostaną zainstalowane takie udogodnienia jak: klimatyzacja, ładowarki USB, rampa ułatwiająca wjazd wózków do tramwaju, inteligentne urządzenia wizualnej i fonicznej informacji pasażerskiej, drzwi odskowo-przesuwne i wiele innych. Nie zapomnimy z Zamawiającym o motorniczych. Kabina zostanie wyposażona m.in. w wygodny fotel ze zintegrowanym zadajnikiem jazdy i konsolą z podstawowymi przyciskami, wielofunkcyjne panele dotykowe, niezależną klimatyzację oraz bramkę bezpieczeństwa chroniącą motorniczego w przypadku kolizji – poinformował Jarosław Bakinowski, Wiceprezes Zarządu Modertrans Poznań.

Nowych tramwajów będzie więcej

Zakup 10 wagonów jednoczłonowych z poznańskiego Modetransu to realizacja pierwszego z dwóch zadań taborowych, realizowanego przez Tramwaje Śląskie projektu inwestycyjnego. Obok krótkich wagonów tramwajowa spółka zamówi również wagony wieloczłonowe, o dwóch długościach – w przedziale 22-25 metrów oraz 30-32 metry. Przetarg na tramwaje wieloczłonowe zakłada zakup 27 tramwajów krótszych (z opcją dodatkowych 5 sztuk) oraz 8 wagonów dłuższych. – Jesteśmy na ostatniej prostej przed ogłoszeniem wyników tego przetargu. Jestem przekonany, że stanie się to jeszcze w marcu – zapowiada Prezes Bolesław Knapik. Na zakup tramwajów wieloczłonowych spółka zamierza przeznaczyć blisko 242 mln zł.

Zakup nowych tramwajów to element „Zintegrowanego projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko–Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura. Wartość wszystkich zadań przewidzianych do realizacji szacowana jest na niespełna 1,1 mld zł, z czego środki kwalifikowane to 885 mln zł, a kwota dofinansowania wynosi ponad 562,5 mln zł.

Źródło: Tramwaje Śląskie

 

Tomasz Breguła

Udostępnij:


Tramwaje Śląskienowe pojazdywymiana taborupodpisanie umowykosztChorzówwagonyModertrans Poznań

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Sobota
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza