Planetarium Śląskie będzie mobilne

Nauka

W czerwcu rozpocznie się modernizacja Planetarium Śląskiego. Nie oznacza to jednak, że w trakcie przeprowadzania inwestycji, placówka zaprzestanie projekcji seansów edukacyjnych. Będą się one odbywać... w specjalnym, dmuchanym namiocie!

REKLAMA

Modernizacja Planetarium Śląskiego rozpocznie się w czerwcu br. W ramach inwestycji powstanie również Centrum Nauki. Rozmach przedsięwzięcia będzie ogromny, pochłonie ono prawie 99 mln zł, z czego ok. 92 zostanie pokryte ze środków unijnych. Więcej na temat inwestycji oraz tego, co w jej ramach powstanie, pisaliśmy TUTAJ. Prace mają się zakończyć w 2020 roku, w 65. rocznicę działalności planetarium.

Czym będą się zajmować jego pracownicy podczas przeprowadzania inwestycji? Okazuje się, że będę mieć ręce pełne roboty! - Przygotowujemy się do organizowania zajęć dla placówek oświatowych, kulturalnych i społecznych. Będziemy jeździć z aparaturą i nadmuchiwaną czaszą oraz prezentować nasze dydaktyczne i popularyzatorskie zajęcia w postaci lekcji i seansów – zdradza Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego.

Planetaria mobilne na przestrzeni ostatnich lat znacznie zyskały na popularności. W jaki sposób działają? Pokazy nieba przeprowadzane są w specjalnym rozkładanym namiocie, przyjmującym po nadmuchaniu kształt sferycznej kopuły imitującej nieboskłon. Jakość tych pokazów zazwyczaj nie dorównuje jakości seansów prezentowanych w planetariach stacjonarnych, ale ich zaletą jest możliwość rozstawienia planetarium w typowej sali gimnastycznej w szkole. Tak właśnie będzie działać Planetarium Śląskie przez kilkanaście miesięcy.

Pierwsze mobilne planetaria na świecie zaczęły powstawać na początku XXI wieku. W Polsce obecnie istnieje już kilka podmiotów, organizujących tego typu zajęcia, na wysokim poziomie. - Liczba osób mogących jednocześnie znaleźć się pod sztucznym niebem planetarium mobilnego będzie niewielka, więc zaprezentowanie tego samego, co dziś robimy na sali liczącej 380 miejsc, będzie bardziej czasochłonne dla wszystkich naszych pracowników. Nie tylko dydaktycznych, ale również administracyjnych czy pracowników obsługi – mówi Lech Motyka.

Więcej szczegółów poznamy w najbliższych miesiącach. Przedsięwzięcie, zważywszy na jakość seansów, które mogliśmy oglądać dotychczas w Planetarium Śląskim, zapowiada się bardzo interesująco.

Admin Admin

Udostępnij:


Planetarium ŚląskieLech MotykawywiaddyrektorChorzówmodernizacjaprzebudowaplanetarium mobilneprzyjazd do szkółofertaszczegóły

Komentarze

Brak komentarzy...

Zostaw komentarz


POLECANE FIRMY

REKLAMA

AKTUALNOŚCI

REKLAMA

KALENDARZ WYDARZEŃ

22
Sobota
Wrzesień 2018
Wrzesień
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
2728293031
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
imieniny:
Maury, Milany, Tomasza