Śląsko Wilijo to jedno z tych wydarzeń, które przyciąga do Skansenu prawdziwe tłumy. I nic w tym dziwnego! W końcu jej program każdego roku wypełniony jest aż po same brzegi. Podobnie będzie 15 grudnia. Podczas świątecznego spotkania z tradycją i kulturą regionu na gości czekać będzie mnóstwo atrakcji, które przybliżą bożonarodzeniowe tradycje oraz przypomną o dawnych obrzędach związanych właśnie z tymi świętami.
Organizatorzy zachęcają, aby odwiedzający przebrali się za postacie kolędnicze, takie jak: pasterze, anioły, diabły, dziady czy niedźwiedzie, i dołączyli do wspólnego pochodu, który wyruszy ok. godziny 13:15 spod budynku dyrekcji. Goście wraz z kolędnikami przejdą wspólnie przez zabytkowe zagrody, by dotrzeć pod scenę, wokół której zaplanowano kolejne niespodzianki.
– Tego dnia muzealna ekspozycja ożyje. W zagrodach pojawią się mieszkańcy, których odwiedzać będą kolędnicy. Dzięki temu w sposób interaktywny wprowadzimy uczestników w klimat dawnych, często zapomnianych obrzędów dotyczących okresu Bożego Narodzenia. Bywalcy plenerowych wydarzeń w MGPE wiedzą doskonale, że zawsze zachęcamy do włączania się w tworzenie inscenizacji – nie inaczej będzie i tym razem. Razem z muzealną Dygającą Kapelą przygotowaliśmy szereg atrakcji, które sprawią, że tegoroczna edycja będzie niezapomnianym przeżyciem – zachęca Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez w chorzowskim Skansenie.
Na plenerowej scenie, oprócz Dygającej Kapeli, wystąpi także Zespół Pieśni i Tańca "Chorzów", który wykona kolędy oraz pastorałki w tradycyjnej aranżacji. Występowi śpiewaków towarzyszyć będzie kapela regionalna, premierowy występ w Muzeum będą mieli też artyści chóru Kameralnego Zespołu Wokalnego „In Tempore” w towarzystwie Kameralnego Zespołu Orkiestry „Śląskie Smyki” pod dyrekcją Bartłomieja Kwiatkowskiego.
- Nie zabraknie również pokazów i dyskusji na temat zwyczajów przed i w trakcie świąt Bożego Narodzenia. Opowie o nich Marek Szołtysek – znany popularyzator śląskiej kultury, przybliżając znaczenie betlyjki, choinki i innych tradycji śląskich. Tego dnia poznamy również wyniki bożonarodzeniowego konkursu na najpiękniejszą ozdobę świąteczną, organizowanego przez Dział Edukacji i Popularyzacji chorzowskiego muzeum. Dla gości Śląskiej Wiliji przygotowane zostaną także warsztaty, podczas których uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie przygotować świąteczne dekoracje - wymieniają w Skansenie.
Wyjątkową atrakcją tegorocznej edycji wydarzenia będzie koncert świąteczny pianisty jazzowego, kompozytora i laureata nagrody Grammy Włodka Pawlika. Jego występ w niecodziennej scenerii, bo w drewnianej świątyni z Bobrka, stanie się nie tylko muzyczną ucztą, ale też podróżą przez tradycyjne melodie polskich świąt w nowoczesnym wydaniu.
Imprezie tradycyjnie już, towarzyszyć będzie Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym to goście Skansenu będą mogli kupić oryginalne prezenty pod choinkę i wyjątkowe ozdoby świąteczne, a także zaopatrzyć się w przetwory i potrawy wigilijne.
Bilety na Śląską Wiliję można kupić >>TUTAJ<<. Osoby chcące wziąć udział w koncercie Włodka Pawlika powinni z kolei zaopatrzyć się w bilet dostępny >>TUTAJ<<.
Komentarze
Zostaw komentarz