50% bonifikaty od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych zbywanych na rzecz najemców zaproponowano w projekcie uchwały procedowanym na wrześniowej sesji Rady Miasta Chorzów. Dotyczy to lokali usytuowanych w budynkach, w których utworzone zostały wspólnoty mieszkaniowe (obecnie mieszkańcy mogą liczyć na 10% upustu). Argumentem takiego rozwiązania miał być wzrost dochodów miasta, które z różnych przyczyn znacznie zubożało. Dodatkowo w ten sposób chciano przyspieszyć proces znoszenia współwłasności w budynkach wspólnotowych.
Pomysł ten nie spodobał się jednak wówczas opozycji. Radni z Koalicji Obywatelskiej zaproponowali, aby podejść do zasobów indywidualnie, dając wyższe rekompensaty na mieszkania w nieco gorszym stanie, a te, w które miasto zainwestowało, pozostawić z niższą rekompensatą. Również radni Prawa i Sprawiedliwości zgodzili się z tym, że w takiej formie uchwała nie powinna przejść.
Za jej podjęciem opowiedziało się 10 zgromadzonych radnych, 12 było przeciw, a zatem uchwała nie została wtedy podjęta.
"Rekomenduję radnym, żebyśmy wspólnie tę uchwałę podjęli"
Temat powrócił podczas dzisiejszej sesji. Zgodnie z uchwałą, która znalazła się w porządku obrad, Prezydent Miasta mógłby samodzielnie udzielać bonifikat w wysokości 40% od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych zbywanych na rzecz najemców w budynkach, w których wykonano termomodernizację oraz w wysokości 60% w pozostałych budynkach. Takie rozwiązanie, wraz z zapisem o jednorazowej zapłacie ceny za lokal mieszkalny (a nie jak w pierwotnej wersji rozłożonej na raty) zaproponował klub Prawa i Sprawiedliwości. Pozostałe punkty nie uległy zmianie.
- Kiedy poprzednio dyskutowaliśmy, zwracaliśmy uwagę, że zapewne sprzedawać się będą głównie mieszkania w budynkach o dobrym standardzie, a Miasto podejmując ewentualną decyzję o sprzedaży, ma dwa cele. Pierwszy to pozyskanie środków, drugi - wychodzenie z tych wspólnot, zwłaszcza tych, które są w bardzo złym stanie technicznym, do których dopiero w przyszłości trzeba byłoby dopłacać. Zwiększenie bonifikaty w tych budynkach, które są przed termomodernizacją i czekają dopiero na ewentualne nakłady, zachęci być może osoby, które mieszkają w tych budynkach w gorszym stanie, żeby rozważyć wystąpienie o wykup - mówił radny PiS, Jacek Nowak.
Na mównicę wyszedł radny KO Marcin Michalik, który podziękował klubowi PiS za przygotowanie projektu uchwały i jak podkreślał, za rozmowę, która gdyby pojawiła się wcześniej, być może uchwała zostałaby podjęta już we wrześniu. Do sprawy odniósł się Prezydent Miasta.
- Oczywiście dziękuję radnym Prawa i Sprawiedliwości za to, że pochylili się nad tą uchwałą, po dosyć burzliwych rozmowach, również rozmowach z mieszkańcami i dużym nacisku na to, żebyśmy umożliwili mieszkańcom zakup mieszkań z bonifikatą. Nie zgadzam się [z radnym Michalikiem - przyp. red], że rozmów nie było. Mieliśmy bardzo wiele rozmów między sobą (…), tak naprawdę przelecieliśmy ten temat od lewa do prawa, w związku z tym ja tutaj rekomenduję radnym, żebyśmy wspólnie tę uchwałę podjęli - podkreślał Szymon Michałek.
Jacek Nowak, który znów zabrał głos mówił, że klubowi zależało na wypracowaniu jak najbardziej precyzyjnego zapisu. Według niego przyjęcie zakresu energochłonności jest najbardziej "zero-jedynkowe". Każde mieszkanie, które będzie sprzedawane musi mieć wykonany certyfikat (koszt to 80 zł), z niego potencjalni mieszkańcy dowiedzą się czy przysługuje im mniejsza czy większa bonifikata.
- Żadna chyba uchwała nie ma klubowych barw. Myślę, że wszyscy służymy tutaj przede wszystkim Miastu Chorzów. Cieszę się bardzo, bo też mieliśmy powód, żeby wyjść ponownie z tą samą uchwałą, która poprzednio nie została przegłosowana. Udało się znaleźć porozumienie, najważniejszy jest tu mieszkaniec Chorzowa, więc jako klub oczywiście poprzemy tę uchwałę - podsumował Grzegorz Joszko, z Ruchu Samorządowego Szymona Michałka.
Za opowiedziało się wszystkich 23 radnych, uchwała zatem została podjęta.
Kolejny punkt sesji dotyczył przyjęcia programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Chorzów na lata 2024-2028, który był integralną częścią poprzedniej uchwały i zawierał przekazanie 40% ze sprzedaży mieszkań na remonty pustostanów w zasobach PGM.
W tym miejscu, radna Koalicji Obywatelskiej, Aleksandra Zimnik zgłosiła wniosek merytoryczny dotyczący zwiększenia z 40% na 50% środków pozyskanych z tytułu sprzedaży lokali mieszkalnych.
Za opowiedziało się 10 radnych (KO), przeciw było 13 radnych, co oznacza, że wniosek ten nie zyskał poparcia.
Komentarze
Zostaw komentarz