Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i zarazem wiarygodnych w Polsce. Przeprowadzany jest on już od 20 lat przez redakcję, która ocenia dokonania lokalnych władz naszego kraju, a następnie wyłania i pokazuje samorządy najlepiej dbające o zrównoważony rozwój. Zasady Rankingu ustala niezależna kapituła pod przewodnictwem byłego premiera RP prof. Jerzego Buzka. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz oczywiście przedstawicie redakcji "Rzeczpospolitej". Zgodnie z przyjętą metodologią, Ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w trzech strategicznych kategoriach, tj. trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej oraz trwałości społecznej.
Znamy już wyniki!
W połowie listopada opublikowany został jubileuszowy, dwudziesty Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej". Obejmuje on wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy ze względu na odmienny ustrój prawny), pogrupowane na trzy odrębne kategorie, takie jak: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Jak czytamy na stronie internetowej twórców Rankingu, pod uwagę branych było około 30 wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. O ostatecznej pozycji w Rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny.
W kategorii miasta na prawach powiatu ocenionych zostało 65 miast. Chorzów wśród nich znalazł się na 40. miejscu (w porównaniu z poprzednim rokiem jest to skok aż o 21 oczek!), zdobywając w sumie 54,85 punktów, na które składa się:
- 20,28 punktów - w obszarze finanse i rozwój (oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych - w tym dochodów z podatków, umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego)
- 24,42 punktów - w obszarze dbałość o mieszkańców (oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców; brane były też pod uwagę dane o wydatkach samorządu m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, transportu publicznego oraz wymierne efekty tych nakładów np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach).
- 10,15 punktów - w obszarze dbałość o środowisko (nacisk położony był na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych, poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych)
Pierwsze miejsce w kategorii miasta na prawach powiatu zajęła Dąbrowa Górnicza (73,36 punktów), tuż za nią znalazł się Olsztyn (69,86 punktów), ostatnie na podium są z kolei Gliwice (67,95 punktów).
źródło: rankingi.rp.pl
Komentarze
Zostaw komentarz