Przypadająca na 4 grudnia Barbórka to jedno z najbardziej znanych i rozpowszechnionych obchodów dni zawodowych w Polsce. Tego dnia górnicy oddają cześć swojej patronce - św. Barbarze, której historia inspiruje ich do odwagi i wytrwałości w trudnych warunkach pracy. Święto to jest zatem okazją nie tylko do celebrowania swoich osiągnięć, ale przede wszystkim do przypomnienia o patronce, bowiem jej wstawiennictwo często daje pracownikom kopalni poczucie bezpieczeństwa.
Aby przybliżyć te i inne zwyczaje górnicze, chorzowski Skansen przygotował wyjątkowe warsztaty dla rodzin z dziećmi. Podczas spotkania uczestnicy obejrzą krótki film o górniczych tradycjach, będą mogli zobaczyć i dotknąć galowych mundurów górniczych, dowiedzą się dlaczego pióropusze górnicze mają różne kolory, poznają historię św. Barbary i dowiedzą się jak stała się superbohaterką górników, a także odkryją dlaczego Barbórka jest obchodzona właśnie 4 grudnia.
- Zajęcia poprowadzi dr Beata Piecha-van Schagen – historyk i absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest ona koordynatorką licznych działań na rzecz ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego górników i hutników. Dzięki jej zaangażowaniu tradycje Barbórki górników węgla kamiennego zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a obecnie trwają prace nad ich wpisem na Listę Reprezentatywną UNESCO - opisują w Górnośląskim Parku Etnograficznym.
Oprócz wysłuchania ciekawostek związanych z górnictwem, dzieci wraz z rodzicami będą mieli okazję wykonać czako oraz okolicznościowy proporczyk. Własnoręcznie stworzone symbole górnicze będzie można zabrać ze sobą do domu.
Warsztaty zaplanowano 1 grudnia o godz. 12:00 w budynku administracji Muzeum w sali galerii na I piętrze. Bilety w cenie 30 zł (za dziecko + opiekuna) można nabyć >>TUTAJ<< lub w kasie Muzeum.
Graf. Muzeum GPE
Komentarze
Zostaw komentarz