Katarzyna Aleksandryjska jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Jej wspomnienie przypada na dzień 25 listopada. Święta Katarzyna jest patronką m. in. uniwersytetów, uczniów, nauczycieli, pracowników kolei i tramwajarzy. To także orędowniczka od bólu gardła i głowy.
"Katarzynki" to popularny niegdyś w Polsce męski odpowiednik "andrzejek". Obchodzone były w nocy z 24 na 25 listopada. W tym czasie odbywały się wróżby matrymonialne młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Wróżby te były głównie związane ze snami. Z czasem katarzynki zostały wyparte przez andrzejki. Dziś jednak temat wraca, zwłaszcza w miejscach pielęgnujących dawną kulturę, jak np. w chorzowskim skansenie.
"Kanciok" wyjedzie na śląskie tory
Jako, że święta Katarzyna jest patronką wielu zawodów, w poniedziałek także tramwajarze będą mieli swój dzień. Z tej okazji, jak co roku, odbędzie się przejazd wyjątkowego pojazdu szynowego. Swoistą tradycję swego czasu przerywała pandemia koronawirusa, jednak tym razem może się ona odbyć bez przeszkód.
- Bytomska eNka opuści bramy zajezdni o godzinie 11:15 i uda się trasą przez Zabrze, Chebzie i Nowy Bytom do Chorzowa Batorego, gdzie przerwiemy naszą podróż - informuje Klub Miłośników Transportu Miejskiego w Chorzowie Batorym.
Po godzinie 14:00 historyczny wagon ruszy w dalszą podróż, wraz z uroczystym pochodem pocztów sztandarowych Tramwajów Śląskich. Ten uda się w drogę na uroczystą mszę świętą w kościele pw. Najświęszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie Batorym. Pojazd przejedzie natomiast przez Katowice, Sosnowiec, Będzin i Dąbrowę Górniczą do Gołonogu, skąd wróci - od Katowic nieco inną trasą. Będzie zmierzał do Chebzia przez Dąb, Chorzów i Piaśniki. Wyjątkowa podróż zakończy się chwilę po godzinie 20:00 na Stroszku.
- Dzięki włączeniu się w akcję Transportu GZM, katarzynkowy tramwaj bezpłatnie zabierze z wszystkich pośrednich przystanków każdego, kto tylko zechce do niego wsiąść - zachęcają organizatorzy wydarzenia.
Historia na szynach
N to pierwszy tramwaj wyprodukowany w Polsce po II wojnie światowej. Wytwarzany był przez zakłady Konstal w Chorzowie, Stocznię Gdańską nr 3 i Sanocką Fabrykę Wagonów "Sanowag". Od lat 1948 powstało kilka jego wersji. Ze względu na swój wygląd, popularne "eNki" nazywane są też "Kanciokami".
Rozkład jazdy poniedziałkowej trasy opublikowany zostanie w najbliższych dniach.
Źródło: KMTM Chorzów Batory, Wikipedia
Fot. KMTM Chorzów Batory
Komentarze
Zostaw komentarz