Peneplena Travel Festival to zainaugurowana w 1990 roku impreza podróżnicza, mająca na celu m.in. przybliżenie piękna otaczającego nas świata, naukę tolerancji czy kształtowanie pasji poznawczych. Podczas kilkudniowych spotkań z osobami zajmującymi się aktywnym odkrywaniem naszej planety przekazywane są różnorodne treści naukowe, pozwalające uczestnikom na wirtualną podróż do najdalszych zakątków Ziemi, a przy okazji poznania przyrody, dziedzictwa kulturowego i zwyczajów zamieszkujących ich ludzi.
Jak zapowiadają organizatorzy, tj. Koło Geografów "Peneplena" Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka - 35. Peneplena Travel Festival (zwany też Chorzowskim Tygodniem Podróży) odbędzie się w dniach 28-30 listopada, tym razem w Auli Krzemienieckiej Słowaka (ul. Dąbrowskiego 36, III piętro). Wstęp na wydarzenie wolny! Poniżej podajemy szczegółowy harmonogram wraz z krótkim opisem zaproszonych podróżników.
28.11. (czwartek)
16:30 Iwona Mucharska, Grażyna Kokott-Sikora "Tajwan - państwo, którego nie ma?"
Zabieramy Was na wyspę Tajwan, znaną kiedyś pod nazwą Formoza - piękna wyspa. I tak niewątpliwie jest. Mozaika kolorów, dźwięków, zapachów i smaków urzeknie każdego, kto tu zawita. Góry wznoszące się na ponad 3000 m zajmują większość powierzchni wyspy, pola i ogrody herbaciane produkują jedne z najbardziej cenionych herbat na świecie, stragany nocnych targów uginają się pod niezliczonymi gatunkami owoców, ryb i owoców morza, a wybrzeże Pacyfiku i Morza Południowochińskiego zachwyca różnorodnością formacji skalnych. Do tego bóstwa i tradycje 22 religii oraz obrzędy i święta 16 grup rdzennej ludności zamieszkujących wyspę. Podczas naszej prelekcji postaramy się choć trochę przybliżyć ten odległy kraj i jego mieszkańców.
17:30 Piotr Krzyżowski "Moja droga na Dach Świata"
O swojej drodze na Dach Świata opowie nam Piotr Krzyżowski, himalaista, ale również ratownik GOPR i prawnik. 21-23 maja 2024 roku jako jedyny człowiek na świecie, zdobył Lhotse (8516 m n.p.m.) i Mt. Everest (8848 m n.p.m.) wspinając się samotnie i bez użycia dodatkowego tlenu z butli. Dokonał tego w niespełna 48 godzin trawersując przejście tych gór, nie schodząc przy tym poniżej obozu 4. Do tej pory nikt w historii himalaizmu tego nie dokonał i to w dodatku w takim stylu. Wraz z dojściem do najwyższego obozu Lhotse i zejściem z Everestu, Piotr Krzyżowski spędził łącznie 4 noce w strefie śmierci i w jej pobliżu, co jest również niezwykłym wydarzeniem pod względem wytrzymałościowym. Piotr ma na swoim koncie 7 zdobytych ośmiotysięczników. Jest zdobywcą Korony Karakorum. Wszystkie ośmiotysięczniki zdobył we własnym szybkim stylu, bez wspomagania tlenem z butli i bez wsparcia Szerpów.
29.11. (piątek)
17:00 Paweł Kaspowski "Gruzja i Armenia: Europa czy już Azja?"
Z jednej strony Zakaukazie leży tak daleko od Polski, że wydaje się nam zupełnie obce. Z drugiej strony czujemy jako Polacy jakąś dziwną więź z Gruzinami i Ormianami. Być może wpływ ma na to wspólna religia, może podobnie niełatwa historia. Jednak mimo tego nie wiemy w Polsce zbyt wiele na temat państw o nazwie Gruzja i Armenia. Nie jesteśmy nawet pewni, czy to już Azja czy jeszcze Europa. Paweł Kasprowski opowie o dawnej i najnowszej historii tych państw a także – a może przede wszystkim – na temat ich teraźniejszości.
18:00 Martyna i Piotrek Żurek "Dotknąć Kilimandżaro, czyli jak rodzinne więzi łamią stereotypy"
W naszej relacji trudno wskazać, kto i kiedy był przewodnikiem, a kiedy role się zamieniły. Jednego dnia tata pokazywał mi świat, uczył wierszy do szkoły, a następnego, w związku z postępującą utratą wzroku, ja pomagałam mu poruszać się po mieście i znajdować przyprawy w kuchni. Jedno jest pewne: nasza więź jest niezwykła i doprowadziła nas tak daleko, że razem stanęliśmy na jednym ze szczytów Korony Ziemi – Kilimandżaro. Teraz chcielibyśmy zabrać Was w tę wyjątkową podróż poprzez nasz projekt „Dotknąć Kilimandżaro – niewidomi Polacy na dachu Afryki”. To 9 dni niesamowitej, wymagającej wędrówki, noclegi pod rozgwieżdżonym afrykańskim niebem, 12-godzinne wyzwanie zdobycia szczytu w mrozie i ciemnościach, a wszystko po to, by pokazać, że niewidomi mogą osiągać niezwykłe rzeczy.
30.11. (sobota)
16:00 Alex Suchanek, Michał i Antek Dorobisz "jaMAjka, czyli Alex, Michał i Antek prosto z wyprawy na Karaiby!"
Zapraszamy na pełną słońca i rytmów reggae wyprawę po Jamajce, z której Alex, Michał i Antek wracają 26.11. Poznajcie ją z perspektywy – trójki przyjaciół, którzy przemierzyli wyspę, by poczuć jej autentyczny klimat. Od szczytów górskich, przez stolicę reggae Kingston, po błękitne laguny – pokażą Jamajkę, jaką widzieli i zaproszą Was do wspólnego zanurzenia się w jej magii.
17:00 Anna i Krzysztof Olech "Jak bezpiecznie podróżować z dziećmi okiem medyka. Wracamy do Chin"
Czy Chiny to kraj, który bezpiecznie można zwiedzać z dziećmi? Jak się do takiego wyjazdu przygotować pod kątem medycznym i logistycznym? Jak zaplanować podróż, aby była atrakcyjna dla całej rodziny niezależnie od wieku? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzą pasjonaci odkrywania świata Ania Burnat-Olech lekarz medycyny podróży oraz Krzysztof Olech - fizjoterapeuta, golfista.
18:00 Maja Kotala "Afryka dzika, ale czy na pewno?"
Maja Kotala – projektantka mody, aktywistka, ukończyła szkołę projektowania mody w Sydney, a doświadczenie w zawodzie zdobyła w Paryżu. W 2018 zdecydowała posłuchać wewnętrznego głosu, który doprowadził ją aż do Kenii, w której mieszka i prowadzi szkołę aktywizacji zawodowej Sewing Together w Mombasie. Od lat również walczy z ubóstwem menstruacyjnym w Kenii, Ugandzie, Rwandzie, Tanzanii, Malawi, Madagaskarze i Mozambiku. Opowie nam o Afryce, która skradła jej serce i w nim codziennie wybija rytm.
źródło: Peneplena Travel Festival/ FB
Komentarze
Zostaw komentarz