Już nawet co trzeci lekarz specjalista w Polsce jest w wieku emerytalnym. Problem braków kadrowych dotyka wiele placówek medycznych. Boryka się z nim również Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie. Sprawa sięgnęła takiej skali, że już w maju 2023 roku dyrekcja placówki brała pod uwagę zawieszenie Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Ostatecznie doszło do tego w sierpniu - na dwa tygodnie.
Temat powrócił pod koniec października, gdy ponownie musiano podjąć decyzję o czasowym wyłączeniu dziecięcej onkologii. Planowano, że potrwa do końca roku. Obrót spraw nie zmienił się do dziś - chorzowska hematologia i onkologia dziecięca do tej pory pozostawał bytem czysto teoretycznym.
"Żadne łózko nie stoi puste"
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, czasowe zawieszenie działalności nie może trwać bez końca. Ostatecznie podjęto trudną decyzję o całkowitej likwidacji.
- Już od ponad roku nie jesteśmy w stanie reaktywować oddziału. W związku z tym, nie widząc nadziei na reaktywację, na jego odtworzenie, podjęliśmy decyzję o jego likwidacji - mówi Karmen Czernia-Pokrywka, dyrektorka ds. Lecznictwa Dzieci oraz Koordynatorka Szpitalnego Oddziału. Ratunkowego.
Jak przekazała, oddział nie stoi odłogiem. Przebywają tam pacjenci borykający się ze schorzeniami pediatrycznymi. "Zapotrzebowanie jest duże, żadne łóżko nie stoi puste" - zapewnia Czernia-Pokrywka.
W ostatni czwartek września Rada Miasta Chorzów podjęła uchwałę o zmianach w strukturze organizacyjnej ZSM w Chorzowie. Wykreślono z niej 24 łóżkowy Oddział Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Choć głosy były mocno podzielone (10 za, 8 przeciw, 4 wstrzymały się od głosu), nikt nie zabrał głosu w dyskusji.
Zamiast trzech ośrodków - jeden centralny
Jak wpisano w uzasadnieniu działania, jest ono podyktowane "brakiem możliwości zapewniania personelu lekarskiego o kwalifikacjach wymaganych do koordynowania pracy oddziału".
"Należy również podkreślić, że od lat planowane było skoncentrowanie w województwie śląskim oddziałów hematologii i onkologii dziecięcej w szpitalach klinicznych prowadzonych przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Śląskie Centrum Onkologii i Hematologii Dziecięcej powstanie w Zabrzu, łącząc w jeden trzy obecnie działające w woj. śląskim oddziały hematologii dziecięcej. (…) Zdaniem ekspertów połączenie śląskich oddziałów hematologii dziecięcej - obecnie działających w Zabrzu, Katowicach i Chorzowie - w jeden ośrodek pozwoli skuteczniej ubiegać się o środki, kadrę i udział w projektach badawczych" - czytamy w projekcie uchwały.
Ponadto podkreślono, że w chorzowskich strukturach pozostaje Poradnia Hematologiczno-Onkologiczna dla Dzieci, która działa bez zakłóceń. Dzięki temu pacjenci mają możliwość leczenia ambulatoryjnego i uzyskania konsultacji w swoim miejscu zamieszkania.
- To była walka przez kilkanaście ostatnich miesięcy, żeby ten oddział utrzymać. Decyzja była naprawdę bardzo trudna - przyznaje Karmen Czernia-Pokrywka.
Komentarze
Zostaw komentarz