Teatr im. Stefana Batorego tworzy grupa pięciu kobiet działająca nieprzerwanie od 2014 roku. Karolina, Żaneta, Michalina, Katarzyna oraz Marta poznały się w chorzowskim III Liceum Ogólnokształcącym i od tego czasu, jak same twierdzą, teatr jest dla nich pewnego rodzaju wspólnotą, spotkaniem oraz przyjaźnią. W swoich pracach dziewczyny chętnie wykorzystują doświadczenia zdobyte podczas kształcenia artystycznego, tym samym sięgają po różnorakie środki artystyczne, takie jak: forma, animacja przedmiotów, muzyka czy pieśni wielogłosowe. W spektaklach nie tylko szukają odpowiedzi na trudne pytania o otaczającą nas rzeczywistość, ale też starają się mówić o swoim pokoleniu i tożsamości młodych kobiet wchodzących w dorosłe życie, w czasie dynamicznych zmian społecznych i redefinicji roli kobiety.
Jubileusz już wkrótce!
Jak łatwo policzyć, w tym roku Teatr im. Stefana Batorego obchodzi swoje 10-lecie. Z tej okazji jego założycielki postanowiły przygotować coś specjalnego. Mowa tu o zaplanowanym w dniach 1-5 października Festiwalu "bliskie/dalekie".
- 10 lat prób i błędów, szukania drogi, schodzenia z niej i wracania, 10 lat bycia ciągle daleko a jednak wciąż blisko, 10 lat tworzenia i umacniania przyjaźni. To wszystko sprowadza nas do tego wydarzenia, które chcemy świętować razem z Wami Drodzy Odbiorcy i Odbiorczynie Festiwalu! Dzisiaj chcemy przybliżać wszech- i mikroświaty, które do tej pory mogły wydawać się dalekie, a oddalać to, co być może zbyt długo stało w jednym miejscu – utarte schematy, stare perspektywy i stereotypy - podkreślają organizatorki.
W programie festiwalu znalazły się m.in. prezentacje spektakli z nurtu teatru niezależnego, koncerty, warsztaty wokalne oraz teatralno-ruchowe. Wydarzenie będzie też okazją do poznania rytuału tarantyzmu oraz twórczości grupy artystycznej Afuera Teatro.
- Przez lata teatr dał nam mnóstwo wzruszeń, emocji i często niełatwych pytań. Dziś chcemy tę energię posłać dalej, darować te niezwykłe doświadczenia innym. Dlatego Festiwal jest dla Was – czerpcie z niego, bądźcie całym sobą, korzystajcie ze wszystkiego, co oferuje. Niech to święto teatru stanie się umacniającym doświadczeniem wspólnoty i bliskości pośród tych, którzy być może na co dzień są daleko od siebie. Niech będzie celebracją kultury, która sama troszczy się o siebie, niech będzie miejscem wymiany myśli, dyskusji i zauważania tego, co do tej pory przeoczone. Niech będzie też po prostu dobrą zabawą, bo co to za urodziny bez odrobiny szaleństwa? - dodają organizatorki.
Szczegółowy program wraz z bezpłatnymi wejściówkami można znaleźć >>TUTAJ<<.
Fot. FB/ Teatr im. Stefana Batorego
Komentarze
Zostaw komentarz